BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekedne a Magyar Cukor

Piaci részesedésének növelésére törekszik a következő években az osztrák Agrana csoport tulajdonában lévő Magyar Cukor (MC) Zrt. – mondta Fischer Béla, a cég elnök-vezérigazgatója. A társaság legalább 40 százalékos részarányt kíván elérni a 300-320 ezer tonnás éves cukorfelhasználású magyar piacon. Ez továbbra is vezető pozíciót garantálna a vállalat számára – állapította meg az elnök-vezérigazgató.

Mint ismert, mára a Magyar Cukor kaposvári gyára maradt az egyetlen cukorrépa-feldolgozó Magyarországon, miután – az EU-s cukorreform hatására – négy üzem is bezárt az elmúlt években. Az MC-nek 105 ezer tonnás éves uniós cukortermelési kvótája van, és ez azt is jelenti, hogy a hazai szükséglet kétharmadát ma már az import fedezi. A Magyar Cukor is arra törekszik, hogy – részarányának növelése érdekében – minél több importcukrot forgalmazhasson a belpiacon.

A vállalat tegnap fejezte be az idei feldolgozási kampányt, amely alatt a hazai termelőktől összesen 425 ezer tonna cukorrépát vásárolt fel. A 105 ezer tonnás éves cukorkvóta kihasználásához ugyanakkor 750 ezer tonna alapanyagra lett volna szükség, ezért a társaság a hiányzó cukormennyiséget ausztriai bérfeldolgozással állíttatta elő. A cég számára azért volt fontos a 105 ezer tonnás keret kimerítése, mert az uniós reform kvótatonnánként 130 eurós befizetési kötelezettséget írt elő. Így a kihasználatlan kvótarészt is illeték terhelte volna, miközben bevételt nem hoz. A cég várhatóan a tavalyihoz hasonló, 28 milliárd forint körüli forgalmat bonyolít le 2008-ban.

A mostani szerződésmennyiség alapján ugyanakkor az MC úgy ítéli meg, hogy jövőre már a 750 ezer tonnás teljes alapigényt hazai termelőktől vásárolhatja fel – állapította meg Fischer Béla. Mint ismert, az idén az uniós reform többletkifizetései és a magas gabonaárak számos gazdálkodót „térítettek el” a répatermeléstől, de mostanra kiderült, kik akarnak hosszabb távon is az ágazatban maradni. Így a vetésterület az ez évi 6,5 ezer hektárról jövőre 13 ezerre nőhet. Az MC újabb fejlesztéseket is végrehajtana kaposvári gyárában, de a részletekről az elnök-vezérigazgató egyelőre nem kívánt nyilatkozni.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.