Az orosz Gazprom, a francia GdF, a német E.On és pénzügyi befektetők is érdeklődnek a Főgáz Zrt. megvétele iránt – értesült a Világgazdaság. Úgy tudjuk, hogy az elővásárlási joggal rendelkező német RWE-t a Gazprom akár ki is vásárolná. Ám az érdeklődés még nem vételi szándék – hangsúlyozták forrásaink, a tervezett ügylet kapcsán több aggályra is rámutatva. A 100 milliárd forintos, de még a később kommunikált 60 milliárd forintos – remélt – vételár is irreális a Főgáz nyereségtermelő képességének fényében. Tavalyi 2-3 milliárdos osztalékát ugyanis aligha tudja a következő években megismételni a romló gazdasági körülmények közepette. A vételár általánosnak tekintett tízéves megtérülése alapján legfeljebb 30 milliárd forintos bevételt remélhet észszerűen a főváros, ez az először megálmodott összeg harmada, a másodiknak pedig a fele. Ha az eladó mégis ragaszkodik a magas árhoz, a nyakán maradhat a cég. „A Gazpromnak azt javasolhatják a tanácsadói, hogy ne induljon a majdani tenderen, nem kell mindenáron megvásárolnia a Főgázt” – tudtuk meg a céghez közelálló forrásból.
Bizonytalanságot okozhat a menedzsmentjogok eladás utáni alakulása is. Nyilván nem lenne vonzó az 50 százalék plusz egy szavazat majdani tulajdonosának, ha ahhoz esetleg csak kisebbségi jogokat kap. Inkább a pénzügyi befektetőket riaszthatja el – de a felkínálandó vételárat is lefelé kényszerítheti –, hogy a Főgáz insfrastruktúrájában komoly beruházásokra lesz szükség. Egy másik forrásunk viszont a Főgázt a legjobban működtetett hazai gázszolgáltatónak nevezte, infrastruktúráját is redben lévőnek mondta, s emlékeztetett, hogy mivel adott területre fajlagosan sokkal több vevője van, mint más hazai gázcégeknek, azoknál sokkal gazdaságosabban működhet.
Alapos mérlegelésre késztetheti az érdeklődőket a hazai gázpiaci szabályozási környezet is. „Csak nyereséges tevékenységbe kívánunk Magyarországon belefogni” – mondta nemrég a Világgazdaságnak a Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszander Medvegyev. Korábbi sajtóhírek szerint a Főgáz 49,83 százalékos tulajdonosát, az RWE Gas International B.V.-t a magyarországi árszabályozási gyakorlat visszariasztja a további befektetésektől, s ugyanerre hivatkozva egy másik érdeklődő is úgy fogalmazott lapunknak, hogy „elég sok itt a kockázat”.
Hiába kell a pénz, megfontolandó, hogy célszerű-e válságos időszakban túladni a Főgázon, amikor a vevők csak filléreket fizetnének. Erre vélhetőleg a még ki sem választott privatizációs tanácsadó is felhívja a főváros figyelmét. Alapos felkészülés esetén leghamarabb 2009 nyarán, őszén várható a pályázat kiírása, akkortól egy éven belül remélhető a győztes kihirdetése. A győztes újabb egy év múlva kerülhet birtokon belülre, miután lezárulnak vele a tárgyalások, és rábólintanak az ügyletre a hatóságok is. Szakértők szerint kérdéses, hogy a Gazprom megkapná-e a brüsszeli rábólintást, s úgy tudjuk, az E.On is a versenyjogi helyzetről puhatolózik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.