BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Birkózás a tranzittal, apadnak a készletek

Nem indult újra az Ukrajnán keresztüli európai gáztranzit, annak ellenére, hogy közlése szerint az orosz Gazprom tegnap reggeltől már küldött földgázt északkeleti szomszédunk felé. Az energiahordozót Alekszander Medvegyev, a társaság vezérigazgató-helyettese szerint az ukrán fél nem engedi be, ahogyan egyébként a gáznyomás mérési pontjait ellenőrizni akaró orosz ellenőröket sem.

Ukrán diplomáciai forrásból ugyanakkor úgy értesültünk, hogy az ország hálózatában teljes a nyomás, vagyis abban a pillanatban, amint beérkezik a gáz, újraindul a tranzit is. Ám a küldött orosz energiahordozó nyomása a szükségesnél kisebb, így amint kinyílnak az egyébként orosz oldalon lévő gázcsapok, a nyomáskülönbség miatt a szénhidrogén ellenkező irányba, az ukrajnaiból az oroszországi gázrendszerbe áramlik. Erre a kiszívásra tegnap több ízben is sor került.

Az a feltevés szintén téves, hogy az eljegesedett ukrajnai gázeszközök miatt fizikai akadálya is van a tranzit gyors újraindításának. „Gázrendszerünket folyamatosan üzemben tartjuk, hiszen a tárolókból is folyamatosan vesszük ki az energiahordozót” – közölte forrásunk. A Gazpromtól származó információk szerint „Ukrajna ismeretlen okból nem fogadja az orosz gázt”, illetve emiatt a Gazprom fizikailag képtelen bejuttatni az energiahordozót az ukrajnai tranzitvezetékbe. Északkeleti szomszédunk január 1-je óta nem kap orosz gázt, 5-e óta pedig rajta keresztül több európai államba, köztük Magyarországra sem jut el. Az FGSZ Földgázszállító Zrt. kereskedelmi és biztonsági gázkészletekből, saját termelésből, valamint nyugati importból elégíti ki a már leszűkített hazai igényeket. Az ellátás stabil, de az MTA energetikai bizottsága szerint tarthatatlan rendszerünk hazai szerkezete. Magyarország földgázcsapdában van, veszélyesebben, mint korábban gondoltuk.

A hazai kereskedelmi tárolók még január 20-ig alkalmasak csúcsra járatásra, azaz napi 53,5 millió köbméter földgáz kivételére, akkortól viszont február 11-ig már csak 90 százalékot tudnak teljesíteni – tájékoztatta a Világgazdaságot Kutas István, az E.On Földgáz szóvivője. A helyzeten javít, hogy az időjárás enyhül, így csökken az igény. Enyhül a hideg Németországban is, ennek köszönhetően nőnek a Ruhrgas exportlehetőségei. Ám a cégnél magyarországi leányvállalata mellett még sokan állnak sorban. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.