Exporttámogatással és termékfelvásárlással igyekszik segíteni a tejtermelőket az Európai Bizottság az alacsony világpiaci árak miatt – jelentette be Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos. A tervek szerint Brüsszel e héttől vezetné be újra a 2007 óta felfüggesztett exporttámogatást a vajra, a sajtra és a tejporra. Az elmúlt hónapok hirtelen áresése mindannyiunkat meglepett – fogalmazott a biztos, akinek meggyőződése, hogy a most javasolt intézkedések stabilizálhatják a tejpiacot.
Az uniós központi felvásárlások ugyanakkor március és augusztus között lesznek: az első keret 30 ezer tonna vaj és 109 ezer tonna sovány tejpor rögzített árú átvételéről szól. A kontingens kimerülése esetén a bővítésről majd újabb döntésnek kell születnie. A tej literenkénti rögzített felvásárlási ára jelenleg 22 eurócent.
A hazai tejtermelők rendkívül elkeseredettek a magyarországi helyzet miatt – fogalmazott lapunknak Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára. Az értékesítési nehézségeket tükrözi, hogy a korábbi éves felvásárlási szerződések időtartama a nagyobb gazdaságoknál is egy-három hónapra csökkent, az átvételi árak pedig – szemben a tavaly ilyenkori 100 forintot meghaladó literenkénti összeggel – 60–67 forintra estek. Még kevesebbet, literenkénti 45 forint körüli árat kapnak azok a nagygazdaságok, amelyeknek nincsenek tejipari szerződéseik, és hasonló helyzetben vannak a kistermelők is. A mai átlagárak mellett a gazdálkodóknak literenként legalább 15 forint veszteségük keletkezik a tejeladásokon – mondta a titkár.
A MOSZ a napokban a miniszterelnökhöz fordult a helyzet komolysága miatt. Az érdekképviselet szerint a közeljövőben újabb állattartói demonstrációk jöhetnek, ha a feszültséget nem sikerül tompítani. Mint ismert, a termelők az elmúlt év végén már többször is tiltakoztak az üzletláncok logisztikai központjainál, mivel elsősorban a kereskedőket hibáztatták az árzuhanásért. Azóta az agrártárca egy kódex kidolgozásával igyekszik korlátozni az élelmiszer-hálózatok működését, de szakértők szerint a „puhuló” szabályozás nem éri majd el a kívánt hatást (VG, január 14.).
A minisztérium e hét szerdára összehívta a tejpiaci ügyekkel foglalkozó termékpálya-bizottságot is – tudtuk meg. Bár a most tervezett uniós intézkedések használhatnak a tejágazatnak, a hazai állattartók likviditási gondjait – állítják ágazati szakértők – azonnali pénzügyi segítséggel is orvosolni kellene. A bizottság várhatóan azt vizsgálja meg, milyen, az EU által engedélyezett (notifikált) dotációs formák jöhetnek szóba. Gráf József agrárminiszter a napokban már kilátásba helyezte, hogy a tejtermelők – a sertés- és a baromfiágazat mintájára – állatjóléti támogatásokhoz vagy az állat-egészségügyi költségeket csökkentő forrásokhoz juthatnak.
Szakértők szerint tavaly Brüsszelt is megtévesztette a tejárak átmeneti növekedését okozó világméretű pénzügyi spekuláció, ezért dönthetett a közösségi tejkvóták 2 százalékos (illetve a következő években további 4 százalékos) növeléséről. Az intézkedés most hozzájárul ahhoz, hogy a tejárak EU-szinten is esnek. A feleslegeket egyes tagországok gyártói dömpingáron szállítják a magyar piacra, még jobban letörve ezzel az itteni árakat. Bizonyos üzletláncok például a külföldi tartós tej literjét ma is 109 forintos áron kínálják, miközben a hasonló magyar termékek reális ára 240–250 forint között mozog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.