BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Haladt a Déli Áramlat ügye

Gázberuházás. A tervek szerint május 15-ig létrejön az az 50-50 százalékos orosz–magyar társaság, amely a Déli Áramlat magyarországi szakaszának előkészítését fogja koordinálni – jelentette be tegnap újságírók előtt Alekszej Miller, az orosz Gazprom gázipari társaság vezérigazgatója az Interfax tudósítása szerint. A csövön orosz gáz érkezik majd Európába, Ukrajna megkerülésével.

A beruházásról szóló alapszerződést tegnap írták alá Moszkvában, ahol a Gyurcsány Ferenc vezette magyar küldöttség Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel a két ország közötti együttműködésről tárgyalt.

A dokumentum szerint az új Gazprom–MFB cég élén két titkár áll majd, az egyiket orosz, a másikat magyar részről nevezik ki, vezérigazgató viszont egyelőre nem lesz – értesült a Világgazdaság. A Gazprom–MFB társaság bízza majd meg a Sepco nevű Mol–Gazprom vegyes vállalatot a cső magyarországi szakasza megvalósíthatósági tanulmányának 2010 májusáig való elkészítésére. A Sepco több variációt készít. Így elvileg továbbra is versenyben van az a variáció is, amely szerint nem kellene új csövet lefektetni, hanem a meglévő magyarországi gerinchálózat egyik szakasza válna a Déli Áramlat részévé. Miközben ez lenne a legolcsóbb megoldás, elbukhat, vagy már el is bukott azon, hogy a hazai gázháló a 100 százalékos Mol-leány FGSZ Földgázszállító Zrt. tulajdona, s nem eladó. Maga az FGSZ sem állami hátterű, ahogyan az a beruházás súlya miatt kívánatos.

A Gazprom-MFB társaság létrehozásáig még számos dokumentumot kell aláírni – hívták fel lapunk figyelmét az ügylethez közel álló forrásból. A keddi moszkvai szignók csak magyar sürgetésre kerültek az alapmegállapodásra. Orosz részről a fenti, május közepére tervezett cégalapítást tekintik mérföldkőnek.

Az MFB–Gazprom cégnek egyébként nem a májusra létrehozandó lesz a végleges feladatköre. A megvalósíthatósági tanulmány elkészülte és elfogadása után átalakul a beruházás kivitelező társaságává, később pedig gáztranzitőrré. 2015-től kell orosz gáznak érkeznie a Déli Áramlaton Magyarországra. Az eredeti tervek 2013-ról szóltak, a határidőt, mint beszámoltunk, tavaly októberben tolták ki.

A tranzithoz kapcsolódó gáztároló a fentitől elkülönülő vállalkozásban jön létre. A Mol és a Gazprom Export LLC külön, 50-50 százalékos vegyes vállalatot alapít az 1,3 milliárd köbméter kapacitású és napi 15 millió köbméteres kitárolású, pusztaföldvári létesítmény kialakítására. A Mol közleménye szerint az építkezés várhatóan 2010 után kezdődik, az üzembe helyezést 2012–13-ra tervezik. BHL




Együttműködés-dömping indulhat

A várhatóan tízmilliárd eurós, 10 milliárd köbméteres vezetékberuházás mellett szándéknyilatkozatot írtak alá az illetékesek a gyógyszerhamisítás elleni küzdelemről is.

Szignálták a két külügyminisztérium idei konzultációs programját, egy tudományos-műszaki együttműködési megállapodást, egy környezetvédelmi intézkedési tervet.

Szándéknyilatkozatban megerősítették elkötelezettségüket a dubnai Egyesített Atommagkutató Intézetben folytatni tervezett közös tevékenységről.


Szignálták a két külügyminisztérium idei konzultációs programját, egy tudományos-műszaki együttműködési megállapodást, egy környezetvédelmi intézkedési tervet.

Szándéknyilatkozatban megerősítették elkötelezettségüket a dubnai Egyesített Atommagkutató Intézetben folytatni tervezett közös tevékenységről.

-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.