BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vitatott gázrendszerfejlesztés

Veszélyes játszmába kezd az Európai Unió, amikor Oroszország ellenében költene pénzt az ukrán gázhálózat fejlesztésére. Úgy engedne át 3,5 milliárd eurót, hogy elköltését nem tudná ellenőrizni – fejtette ki lapunknak az Ukrajnán keresztül importáló EMFESZ Kft. gázkereskedő cég ügyvezető igazgatója a március 23-án aláírt EU–Ukrajna együtt-működési megállapodásra reagálva. Góczi István rámutatott: „Nincs eléggé benne az európai köztudatban, hogy Ukrajnának nincs is gáztranzitrendszere. Gázhálózata az egykori szovjet országos háló szegmense, amely műszakilag nem különül el a tranzitot és a helyi igényeket kiszolgáló részekre”. Ráadásul ismert, hogy a gáz mintegy ötöde ellenőrzés nélkül vehető ki belőle, mert nincs benne elég mérőóra. A szakember szerint az ukránok a 3,5 milliárd euró elköltése után sem tudnák garantálni, hogy olyan, a belföldi rendszertől független tranzithálózatuk lesz, amelyből ők maguk nem vételezhetnének jogosulatlanul. A ténylegesen is független tranzithálózat legalább 15-18 milliárd euróba kerülne.

Az EU e pénzzel más okból sem vásárolná meg gázbiztonságát. Ukrajna az ezer köbméterenként és száz kilométerenként 1,7 dolláros tranzitdíjat az ötszörösére, 9 euróra akarja növelni Góczi István szerint. Miközben így tranzitőrként extraprofitot tenne zsebre, a közép-ázsiai gáz már nem tudna eljutni Magyarországra versenyképes áron, hiszen szállítási díja a teljes szakaszon 53-ról 265 dollárra emelkedne. Németország egyébként már régen felismerte, hogy az amúgy is európai kivitelre berendezkedett Oroszország vezetékes gázához jut csak versenyképes áron. Magyarországnak sem lenne szabad kihasználatlanul hagynia azt az előnyét, hogy földrajzilag közel van az orosz forrásokhoz, s hogy a Déli Áramlaton keresztül idővel Ukrajna elkerülésével is orosz gázhoz juthat. BHL

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.