Hatszázezer fő feletti a hazai mobilnettábor
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságMiközben az ügyfélszám újabb rekordokat döntöget a magyarországi mobilinternet-piacon, az előfizetői szám május végén már 607 ezer fölé növekedett, az egy főre jutó adatforgalom viszont kevesebb volt az előző havinál – derül ki a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) legfrissebb mobilinternet-gyorsjelentéséből.
A három mobilszolgáltató együttvéve az áprilisi 24 ezres bővülés után, májusban további 42 ezerrel növelte mobilinternetes ügyfeleinek a számát, ez utóbbi volt idáig a legnagyobb havi növekedés a gyorsjelentés múlt év decemberi beindítása óta.
A mobilinternetben is kétféle módon tartja nyilván az elemzés az előfizetői bázist. A májusi jelentés mind az adatforgalmat három hónapnál régebben lebonyolító, mind a ténylegesen aktív kártyák esetében a Vodafone-t hozta ki havi nyertesnek, a szolgáltató az előbbi szegmensben 25,91 százalékról 28,22-ra, az utóbbiban 27,11 százalékról 28,55-ra növelte részesedését, miközben a másik két szolgáltatóé az említett területek mindegyikében csökkent. A három hónapnál régebben forgalmazó kártyáknál a T-Mobile piaci részesedése az áprilisi 49,89 százalékról májusra 48,51-ra, a Pannoné pedig 24,21 százalékról 23,27-ra, az utóbbi hónapban is aktív kártyák esetében a T-Mobile-é 49,43 százalékról 48,44-ra, a Pannoné pedig 23,46 százalékról 23,02-ra mérséklődött.
Az adatforgalom alapján viszont éppen fordított a kép, a piacvezető T-Mobile részesedése az áprilisi 39,66 százalékról 40,50-ra, a Pannoné pedig 22,01 százalékról 23,20-ra nőtt, miközben a Vodafone részesedé-se 38,33 százalékról 36,31-ra csökkent. Utóbbi tendencia tükröződött az egy előfizetőre jutó adatforgalomban is, ez a mutató a Vodafone-nál 2,21 GB-ról 1,93 GB-ra csökkent, a Pannonnál 1,46 GB-ról 1,53 GB-ra, a T-Mobile-nál pedig 1,25 GB-ról 1,27 GB-ra emelkedett.
Ezek az adatmennyiségek levelezésre és a világhálón történő szörfölésre elegendők, ennél jóval nagyobb forgalmat bonyolítanak le azok a netezők, akik rendszeresen töltenek le filmet, zenét. Szakértők szerint a mobilinternetes forgalmi adatok nagyjából megfelelnek a vezetékes internethasználatra kimutatható átlagos felhasználásnak is, ez egyben azt is jelzi, hogy ez a technológia már nem egyszerű kiegészítő termék a világháló eléréséhez, hanem teljes jogú helyettesítője a vezetékes technológiáknak. SGy


