BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Akár az év végére megszülethet a Mol és az orosz gázipari óriás vegyes vállalata

A Gazprom mielőbb választ vár az E.On Földgáz Storage Zrt.-től arra, hogy milyen feltételek mellett bérelhetne nála 100-200 millió köbméternyi gázt szerbiai, illetve magyarországi felhasználásra. Mint arról beszámoltunk, az egyeztetések már tartanak, de sürgős lenne a döntés, mert a téli betárolási időszak küszöbén állunk, márpedig az országnak minél felkészültebben, azaz tele gáztárolókkal kell várnia az újabb esetleges téli gázimportzavart.


Információink szerint az orosz társaság kész részt venni az E.On által kiírt, illetve kiírandó tárolókapacitás-tenderen, de bérelne tőle a zsanai többletkapacitásból is, ha arra nem vonatkozna a pályáztatási kötelezettség. Nyitott minden olyan megoldásra, amelyet a jogszabályok lehetővé tesznek. Ennek alapján feltehető, hogy nem utasítana el egy olyan swapüzletet sem, amelyben a „nevére írnák” a megállapított mennyiségű, Magyarországon tárolt E.On-tulajdonú gázt, cserébe pedig például Baumgartennél biztosítana gázt a partnerének. Arra törekszik ugyanis, hogy a nagy európai gáztranzitvezetékek mentén számos kisebb gáztartalékot hozzon létre vevői biztonságos kiszolgálása érdekében.
„A múlt pénteken 38 millió köbméter tárolókapacitást hirdettünk meg, nemsokára sor kerül újabb 90 millióra” – közölte lapunkkal Kutas István, az E.On Földgáz szóvivője. Az üzletszabályzata szerint cége az összes szabad kapacitását szabályozott piaci tarifával hirdeti meg, arra a mennyiségre pedig aukciót hirdet, azaz versenypiaci áran adja el, amelyre többletigény jelenkezett. Az E.Onnak a zsanai bővítés lezárultával, várhatóan szeptembertől 600 millió köbméterrel nő a tárolókapacitása.
Ismert, hogy az orosz társaság a Mol Nyrt.-vel Pusztaföldvár térségében egy 1,3 milliárd köbméter kapacitású gáztároló létrehozására készül. A beruházásra, a kivitelezésre és az üzemeltetésre 50-50 százalékos vegyes vállalatot kívánnak alapítani, úgy tudjuk, az új cég az év végéig létrejöhet. Becslések szerint a tároló létesítése akár három évet is igénybe vehet, az előzetes tanulmányok készülnek. A pusztaföldvári projekt ötlete a tervek szerint Magyarországot is átszelő Déli Áramlat gázvezeték kapcsán merült fel. Ugyanakkor a tárolóra a Déli Áramlat nélkül is szükség van, hiszen az további eszköze lehet a hazai gázfogyasztók zökkenőmentes kiszolgálásának.
A Déli Áramlat orosz gázt hozna Európába, többek között Magyarországon át. A beruházásokhoz szükséges tanulmányok azonban még nem készültek el – a hazai szakaszon a Mol–Gazprom-tulajdonú Sep Co. Kft. dolgozik –, vagyis egyelőre sem beruházási döntés, sem végleges nyomvonalterv nincs. Ugyanakkor úgy tudjuk, hogy a szomszédos Horvátország és Szlovénia is szívesen átvállalná a tranzit-ország szerepét Szerbia irányába, amelyet az előkészületek alapján Magyarország vél a sajátjának. Arról, hogy végül merre vezet majd a cső, vélhetőleg nem az érintett vállalatok fellépése, hanem az adott országok politikusainak manőverezése dönt. „Szélső esetben Magyarország új tranzitvezeték nélkül marad, mert a Déli Áramlat elkerüli, a Nabucco pedig meg sem épül” – hívták fel lapunk figyelmét szakmai körökből.
A mintegy 8,6 milliárd euróba kerülő vezeték építése 2010 novemberében indul, maximális éves szállítókapacitása 63 mil-
liárd köbméter lesz.

Terjeszkedés

A Gazprom tavaly 280,9 milliárd köbméter földgázt exportált, ebből 184,4 milliárdot Európába. Magyarországra 8,9 milliárd köbmétert szállított, ez európai eladásainak 4,8 százalékát tette ki.

A földrészen továbbra is Németország volt a legnagyobb vevője, míg Magyarország a hatodik. A Gazp-rom öt európai országban tárol gázt. 2008-ban összesen 4,4 milliárd köbméternyi tárolt be az orosz határokon kívül, a legtöbbet Lettországban.

A földrészen továbbra is Németország volt a legnagyobb vevője, míg Magyarország a hatodik. A Gazp-rom öt európai országban tárol gázt. 2008-ban összesen 4,4 milliárd köbméternyi tárolt be az orosz határokon kívül, a legtöbbet Lettországban. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.