Novemberre láthatók a vasúti „visszavágások”
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság„Mindenképpen lesznek visszavágások a hazai vasúti közlekedésben, a kérdésben azonban a kormány nem döntött szerdán, sőt, a kérdést nem is tárgyalta” – válaszolt újságírói kérdésre a tegnapi kormányülés utáni tájékoztatón a kormányszóvivő. Szollár Domokos elmondta, hogy a hétfői határidőre elkészült, 2009–2010-es időszakra szóló menetrendi koncepciót csak a kabinet vizsgálta meg, a közösségi közlekedés átalakításának ütemezését előíró kormányrendelet szerint.
Az országos és a regionális menetrend leghamarabb október végére készül el, s akkor lesz látható az is, mely vasúti, illetve buszvonalakon marad meg a közlekedés. Vonalfelszámolás azonban nem lesz, csak költségcsökkentő célú járatszüneteltetés, vagyis néhány évvel később szükség esetén újraindíthatók az érintett járatok. Természetesen olyan vonalakon veszi át jövőre a vasúti személyszállítás feladatait a busz, illetve fordítva, ahol párhuzamosságok vagy alig kihasznált kapacitások vannak.
A költségcsökkentés azonban nagyon fontos. „Az idén a költségvetés 333 milliárd forintot költ a közösségi közlekedésre, vagyis minden állampolgár 33 ezer forintot, akkor is, ha igénybe sem veszi” – idézte fel a szóvivő a már ismert számokat. 2010–12-ben évi 260-270 milliárd forintnál nem költhető el több állami pénz a területre.
Szollár Domokos szerint nem létezik, vagy már érvényét vesztette az az Index internetes portálon hétfőn napvilágot látott lista, amelyen az év végéig felszámolásra javasolt 44 vasúti vonal szerepel. Ezek között a mellékvonalak mellett közlekedési csomópontokat összekötők is szerepelnek. VG
Megrendelő
Augusztus 31-ig kell a menetrendi koncepciót is összeállító Antali Károlynak felvázolnia, hogy a már létező intézményrendszer bázisán hogyan működtethető a személyszállítási közszolgáltatás regionális megrendelői funkciójára alkalmas szervezet.


