Megtévesztő volt a reklám
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságReklámozásnál alapkövetelmény, hogy az ne egyoldalúan, hanem valamenynyi, a fogyasztót befolyásoló körülményről tájékoztasson – mutatott rá a Legfelsőbb Bíróság (LB) a következő jogvitában.
Az ügy felperese széles körű marketinggel népszerűsítette mobilinternet-szolgáltatását. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) felfigyelt a reklámokra, és eljárást indított a cég ellen. Megállapította, a vállalkozás a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított, megsértette a versenytörvényt. Tízmillió forint bírsággal sújtotta. A cég a bíróságnál arra hivatkozott, a GVH tévesen értelmezte a reklámokban használt kifejezéseket, nem fejtette ki, hogy egyes kommunikációs eszközök jellegét tekintve milyen elvárásoknak kell megfelelniük a reklámoknak. Így ellentmondó következtetéseket vont le, határozata sérti a jogbiztonság és a kiszámíthatóság elvét.
Az elsőfokú igazságszolgáltató fórum nem így látta. A cég szerinte is jogsértő módon járt el. Az akcióban való részvétel tényleges feltételeiről ugyanis nem tájékoztatta a fogyasztókat. A másodfokú bíróság ugyancsak elutasította a keresetet. Kiemelte, bár a reklám nem tartalmazhatja a végső döntéshez szükséges valamennyi információt, a jogsértőnek értékelt tájékoztatás nem tartozott e körbe. A felperes céget nem mentesíti, hogy jelezte hirdetésében, a fogyasztó részletes felvilágosítást kaphat az ügyfélszolgálattól.
A vállalkozás a jogerős ítélet felülvizsgálatát kérte az LB-től. Hivatkozott arra, az ügyben csupán egyetlen fogyasztói panaszt könyveltek el, az sem volt jogos. Az LB szerint azonban nem volt alapos és értékelhető a felperesi beadvány. Egyetértett az ügyben eljárt bíróságok által kifejtettekkel, így azzal, hogy a reklámnak valamennyi körülményről tájékoztatnia kell a fogyasztót. KK


