BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tranzitprojekt az EU nélkül

A tegnap aláírt tizenöt együttműködési megállapodással tovább erősödtek Ukrajnának a FÁK-hoz és Oroszországhoz fűződő kapcsolatai, az uniósak viszont gyengülhetnek. Mindez jelentős befolyással lehet Magyarország gázellátására és gázbiztonságára, mint az is, hogy a tavaszi ukrajnai választások egyik folyományaként visszatérőben van az energiapiacra Dmitro Firtas.

A napokban a stockholmi választott bíróság előtt lezajlott az az utolsó meghallgatás, amelyben az ukrán üzletember résztulajdonában lévő, svájci bejegyzésű RosUkrEnergo (RUE) igyekszik visszaperelni az ukrán állami Naftogaztól 11 milliárd köbméter gázt. A mennyiséget a Naftogaz még Julija Timosenko előző ukrán miniszterelnök utasítására zárta el a RUE elől a múlt év elején. Szakértők jó esélyt adnak a RUE győzelmének, főleg, hogy az ügy rendezését Viktor Janukovics új ukrán elnök röviddel megválasztása után már kilátásba helyezte.

Az orosz–ukrán RUE több gázhoz is juthat a fenti mennyiségnél, mert annak betárolásakor a gáz ezer köbmétere 470-480 dollárt ért, míg ma csak 230-at – írta a Kommerszant. „A 11 milliárd köbméter gázt a magyar piacra szánjuk” – mondta az orosz lapnak az ukrán üzletember érdekeltségeit tömörítő Firtas-csoport (GDF) névtelenséget kérő forrása. (A mennyiséget eredetileg a magyarországi, a lengyelországi és a romániai vevők várták.)

Ám a stockholmi bíróság augusztusra várt döntése mellett azonban más feltétele is van, hogy a magyar piacra eljusson a társaság visszaszerzett gáza. Vissza kell kerülnie a Firtas-csoporthoz, azon belül is a ciprusi Mabofi Holdingshoz a RUE magyarországi vevőjének, az EMFESZ Kft-nek. „Június végére ismét mi ellenőrizzük az EM-FESZ-t” – mondta a Kommer-szantnak az előbbi GDF-forrás, a Fővárosi Ítélőtábla május 5-i, jogerős, végrehajtandó ítéletére utalva. Eszerint a Magyar Energia Hivatalnak meg kell ismételnie azt az eljárást, amelyben bő egy éve jóváhagyta, hogy a svájci RosGas AG megszerezze a kft-t. Mivel a Mabofi azóta többször jelezte, hogy a vezető hazai versenypiaci gázkereskedő eladásához nem járult hozzá, s nem is fog, a hivatal a tranzakció ellenőrzésének megismétlésekor nehezen juthat megint a tavalyi eredményre.

Firtas közben feszegeti az erősödő orosz–ukrán barátság kötelékeit is. A minapi orosz–ukrán gazdasági fórum után, újságírók előtt felszólalt a két ország gázmonopóliuma, a Gazprom és a Naftogaz orosz részről tervezett egyesítése ellen. Az orosz miniszterelnök által pár hete felvetett ötletet „birodalmi jellegű viselkedésnek” mondta, amely azonos lenne a Natfogaz, sőt, Ukrajna lenyelésével – írja az Ukrainszkaja Pravda. Firtas szerint, ha Ukrajna a fúzió irányába megy, akkor javasolnia kell Oroszországnak, hogy megveszi a Gazprom felét.


Kimaradhat az EU a gázprojektből

Az orosz–ukrán közeledés eredményeként Európa kimaradhat az ukrán gáztranzitrendszer felújításából is, holott az uniós részvételt eredetileg éppen Ukrajna kérte. Igaz, még az előző vezetése. Az orosz RBK napilap úgy tudja, hogy a beruházásra és a rendszer későbbi üzemeltetésére a Naftogaz és a Gazprom hoz létre vegyes vállalatot. A vegyes vállalati arányok a bevitt eszközök értékeinek az arányán múlhatnak, ezek együtt szakértők szerint 15-17 milliárd dollárt tehetnek ki. „Hasonló vegyes vállalatokra lehet szükség a lengyelországi, a szlovákiai és a fehéroroszországi gázrendszerek felújításához is” – idézi az RBK Jevgenyij Mincsenkót, a Nemzetközi Politikai Intézet igazgatóját. Szerinte az EU ezekbe a beruházásokba takarékossági megfontolásokból nem akar majd beszállni, de valójában nem is gázkereskedelmi eszközökre, hanem megbízható tranzitra van szüksége. BHL

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.