Miről tárgyalt a Mol vezetésével? Milyen új lehetőségei vannak a Pakisztánban termelő, de az olajszakma más szegmenseiben is aktív társaságnak?
A Mol országunk egyik jelentős szénhidrogén-termelője, e társaság adja a Pakisztánban felhozott gáz 9 és az ott kitermelt olaj 12 százalékát. Tavaly egy gázfeldolgozó üzemet is átadott az ország északi részén. Pakisztán nagy problémája az energiaéhség kielégítése, olajból és gázból is importra szorul, nagyon fontos a belföldi szénhidrogén-kutatások, valamint a termelés növelése (upstream) a szárazföldi és a part menti lelőhelyeken egyaránt. E téren sok lehetőséget látunk a Mol számára is. A társaság eddig is sikeresen működött, s bízunk benne, hogy ez ezután is így lesz. Mivel a magyar olajcég integrált vállalat, természetesen a feldolgozásban és a kereskedelemben (downstream), továbbá a szállításban (midstream) is van tere a vele való együttműködésnek. A Molt egyébként nemcsak mint Pakisztánban termelő vállalatot kerestem fel, hanem kíváncsi voltam a cég egészére, sőt arra az országra is, ahol elsődlegesen működik.
Abból, hogy megtekintette a szőregi gáztárolót, arra következtethetünk, hogy Pakisztán gáztárolók létesítésére készül?
Pakisztánnak nincs föld alatti gáztárolója, de nem kizárt, hogy majd épít. Ez segíthet abban, hogy összehangoljuk a gázkínálatot az azt meghaladó kereslettel, tehát hasznos megismernünk az e létesítményekkel kapcsolatos tapasztalatokat.
Milyen más magyarországi, illetve közép- és kelet-európai energiacégek aktívak Pakisztánban?
Más magyarországi társaságról nem tudok, de remélem, hogy a Mol sikere vonzerőt jelent további cégeknek is. Jelen van a lengyel PGNiG, az osztrák OMV és az olasz ENI is.
Tapasztalta-e jelét, hogy az új magyar kormány politikája változásokat hozhat a magyar–pakisztáni energiaipari együttműködésben?
Remélem, hogy az új kormány gazdaságpolitikája is segíti a két ország sikeres kooperációjának folytatását.
Térségünk egyik fontos kérdése az energia-, főként a gázbeszerzés diverzifikálása. Van-e hasonló problémája Pakisztánnak is?
Gázt cseppfolyós formában és vezetéken importálunk, de van saját termelésünk is. Önellátásra törekszünk, közben azonban a lakosság száma s vele az ország gázigénye is egyre nagyobb. A kereslet kielégítése érdekében fejlesztenünk kell az egyébként is hatalmas gázinfrastruktúránkat.
Elégedett-e országa energiahordozó-mixével, nem túl nagy benne a gáz súlya?
Valóban nagy, 47 százalékos, de ezt az irányt kívánjuk tartani, sőt, növelni. A belföldön termelt gáz ugyanis a legolcsóbb, ugyanez igaz a kőolajra is.
Hogyan érintette a pakisztáni–iráni energiakapcsolatokat az, hogy nemrég megszigorították az Irán elleni nemzetközi szankciókat?
Nem számottevően, mert az iráni energiaimportunk sem jelentős. Van viszont egy közös gázvezetékprojektünk iráni gáz majdani importjára, de közvetlenül azt sem érinti a szankció.
Melyek az ön előtt álló legfőbb feladatok?
Az említett energiaéhség kielégítése, az energia-önellátás erősítése, az infrastruktúra fejlesztése. Azon is dolgoznom kell, hogy minél vonzóbbak legyenek a pakisztáni energiaipari beruházások a külföldi társaságok számára.
A társaság jelenleg négy területen kutat, illetve termel Pakisztánban: a Tal, a Margala, a Margala észak és a Karak blokkban. Hozzájárul a helyi iskolai tantermek berendezéséhez, számítástechnikai fejlesztéséhez, higiéniai viszonyainak javításához, a tehetséges tanulóknak ösztöndíjat ad. Vízkutakat fúrt, utat épített és felújított, részt vett hídújjáépítésben, mintegy félmillió dollárral segítette a pakisztáni földrengés és 20 ezerrel a monszun áldozatait.
A társaság jelenleg négy területen kutat, illetve termel Pakisztánban: a Tal, a Margala, a Margala észak és a Karak blokkban. Hozzájárul a helyi iskolai tantermek berendezéséhez, számítástechnikai fejlesztéséhez, higiéniai viszonyainak javításához, a tehetséges tanulóknak ösztöndíjat ad. Vízkutakat fúrt, utat épített és felújított, részt vett hídújjáépítésben, mintegy félmillió dollárral segítette a pakisztáni földrengés és 20 ezerrel a monszun áldozatait.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.