Az orosz TVEL nukleárisüzemanyag-gyártó, a paksi atomerőmű üzemanyag-ellátója és az ukrán állami nukleáris üzemanyag-vállalat új gyár létesítéséről írt alá megállapodást a két ország államfője részvételével tartott kormányközi bizottsági ülésen. Bár a gyár helyszínének kiválasztása még folyamatban van, annyit már közzétett az orosz társaság, hogy a megállapodás keretében technológiát, szakképzést, üzemeltetési támogatást nyújt Ukrajnának, sőt, nagy valószínűséggel a beruházás finanszírozásában is részt vesz. A beruházást megvalósító vegyes vállalatban az erre felhatalmazott ukrán állami szerv 50 százalék plusz 1 részvény tulajdoni részesedéssel rendelkezik majd.
A tervezett gyár VVER–1000-es típusú atomerőművi blokkok számára gyárt majd üzemanyagot. A Roszatom leányvállalata, a TVEL versenytárgyalás keretében nyerte el a lehetőséget, hogy az ukrán fél partnereként megépítse a fenti gyárat, azóta már meghatározták tervezett üzem fő paramétereit is. A következő lépésben a két ország atomipari felügyeleti szervei közösen felvázolják a beruházás alaptervét, a jóváhagyást követően pedig létrehozzák a megvalósításért felelős vegyes vállalatot.
A megállapodásnak megfelelően a TVEL 2020-ig fokozatosan átadja Ukrajnának a nukleáris üzemanyag gyártásához szükséges technológiát, illetve folyamatos műszaki támogatást biztosít a gyár üzemeltetéséhez, ez magában foglalja a legújabb technológiák bevezetését, a szakképzést, valamint a gyár felkészítését a megfelelő minőségügyi tanúsítványok megszerzésére. A TVEL révén az ukrán fél részleges finanszírozási forráshoz is hozzájut. A várható költségekről nem hoztak nyilvánosságra adatokat, de a TVEL elnökhelyettese, Vaszilij Konsztan-tyinov több mint 300 millió dollárról beszélt egy befektetési fórumon az Interfax-Ukrajna beszámolója szerint. Mint beszámoltunk róla, a társaság valamely uniós országban is kíván az ukrajnaihoz hasonló üzemanyaggyárat építeni. Az uniós projekt várható költségeire vonatkozó kérdésünkre nemrég Vaszilij Konsztantyinov éppen azért nem kívánt még válaszolni, hogy ne befolyásolja vele a TVEL ukrajnai tárgyalásait. Ugyanakkor értésre adta: az uniós üzem nem egyetlen ország atomerőművei ellátására, hanem térségi piacra dolgozna. Nagyobb eséllyel jelentkezhet helyszínnek olyan ország, amely orosz részvétellel bővíti atomerőműparkját.
A TVEL egyébként kész üzemanyag-komponenseket és alkatrészeket is szállítani Ukrajnának, amíg az új gyár a normál üzemelési szakasz részeként képes lesz minden szükséges elem. Szintén addig a rendelkezésre bocsátja urániumdúsítási szolgáltatásait is.
Tizenöt működő atomreaktorával Ukrajna maga is jelentős felvevőpiac, de a tervek szerint az új ukrán üzemanyaggyár képessé tehető arra is, hogy exportra termeljen. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.