BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az okostelefonok okozhatják a Nokia végzetét

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Meredeken zuhan a Nokia részesedése a világpiacon, ahogy az okostelefon-gyártók egyre inkább előretörnek.

A világon tavaly 1,6 milliárd új mobilkészülék talált gazdára, 31,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban – derül ki az amerikai Gartner elemzőcég tegnap kiadott jelentéséből. Az üzleti alkalmazásokat is befogadni képes okostelefonokból viszont még ennél is jóval nagyobb arányú, 72,1 százalék volt egy év alatt a piac bővülése. Ennek nyomán az is elmondható már, hogy a világon eladott minden ötödik készülék ez utóbbi kategóriába sorolható.

Az okostelefonok dominanciája jelentősen átrendezte a gyártók világranglistáját is. Azok a márkák, amelyek stratégiájuk középpontjában tartják ezt a szegmenst, előretörhetnek. Így cserélt helyet tavaly az Apple és a Research In Motion (RIM) a termékfejlesztésben lelassító Sony Ericssonnal és a céges jövőképét is sokáig kutató Motorolával. A világelső Nokia is mindinkább azzal szembesül, hogy kezdenie kellene végre valamit okostelefon-stratégiájával, ha nem akarja, hogy a trónkövetelők még jobban megközelítsék. Tavaly a finn gyártó a teljes mobiltelefon-piacon nem kevesebb mint 7,5 százalékpontot veszített részesedéséből az egy évvel korábbihoz képest, ez szakértők szerint nemcsak annak tulajdonítható, hogy a cég a szükségesnél kevesebb csúcskészüléket dobott piacra, hanem annak is, hogy az olcsóbb telefonok kategóriájában a korábbi éveknél jóval nagyobb arányban jelentek meg a távol-keleti gyártású szolgáltatói márkák. Az okostelefon kategóriában pedig egy év alatt 6,7 százalékpontot vesztett a Nokia.

A szezonálisan erős negyedik negyedévben a gyártók egy része kénytelen volt alkatrészhiánnyal is szembesülni, a szükségesnél kevesebb állt ugyanis rendelkezésre kameramodulból, érintőképernyő-szabályozóból vagy éppen kijelzőből. Az elemzők szerint a helyzet várhatóan ez év második feléig nem enyhül. Sőt a racionális készletezésre hosszabb távon is fel kell készülniük a márkáknak, mivel ugyanezeket a komponenseket építik a hasonlóan gyorsan növekvő másik elektronikai eszközbe, a táblagépbe.

Az okostelefonok egyelőre főként a fejlettebb piacokon keresettek, ahol a szolgáltatók hálózata is elég gyors ahhoz, hogy teljes körűen kihasználható legyen az eszközök tudása. Nyugat-Európa és Észak-Amerika fedi le jelenleg a globális okostelefon-piac 52,3 százalékát, a térség országaiban eladott készülékek fele tartozik már ebbe a kategóriába.

Magyarországon is dinamikusan nő ez a telefonszegmens, amely a karácsonyi szezonban értékesített eszközök 40 százalékát adta. Az összességében 2,5 millió darabra tehető teljes hazai mobilkészülék-piacnak legalább az egyötöde már operációs rendszerrel ellátott okostelefon. Az IDC elemzőcég hazai piacra vonatkozó előrejelzései szerint az okostelefonok kategóriájában – ahol ma még a Nokia a piacvezető – az idén a trónfosztás sem kizárt, akkora a kereslet az Apple iPhone-ja iránt. A tendenciát erősítheti, hogy a múlt év végétől mindhárom magyarországi szolgáltató forgalmazhatja az alma logójú telefonokat. Az okosok élbolyába még beleszólhatnak a Microsoft új mobiloperációs rendszerével (WP7) ellátott modellek is, a BlackBerryt viszont egyelőre főként üzleti felhasználók vásárolják.

Trónbitorlás közeli helyzet alakult ki az okostelefonok operációs rendszerének világpiacán is. A Google által kifejlesztett nyílt szabványú Android – amelyet több vezető márka, köztük a Samsung és a HTC is erőteljesen támogat – egy év alatt közel 900 százalékkal növelte részesedését, és a második helyre ugrott.

A Nokia által használt Symbian csak úgy tudta megőrizni elsőségét, hogy ezt használja bizonyos készülékeiben a Fujitsu, a Sharp, a Sony Ericsson és a Samsung is.

„Égő olajfúró tornyon állunk”

Drámai metaforákban is bővelkedő emlékeztetőt küldött az alkalmazottaknak Stephen Elop, a Nokia tavaly ősszel kinevezett vezérigazgatója – értesült a BBC. A levél, amely tegnap több internetes fórumot is megjárt, nem a szokásos süllyedő hajóhoz, hanem égő északi-tengeri olajfúró toronyhoz hasonlítja a cég helyzetét, ahonnan az egyetlen kiút a jeges víz.

Hogy meg is teszi-e ezt a vakmerő lépést a cégvezér, még egy napot várni kell, Stephen Elop ugyanis pénteken jelenti be a vállalat megújult stratégiáját a pénzügyi befektetők előtt. Addig is az örökségét meglehetősen nehéz tehernek, a helyzetet pedig egyenesen válságközelinek minősíti az új vezető. Emlékeztetőjében kiemeli: az első rivális iPhone-ok 2007-ben kerültek a piacra, a Nokiának azóta nem sikerült hasonló jó terméket kifejlesztenie. Az Android operációs rendszer alig két éve jelent meg a színen, és a múlt év utolsó negyedévben már le is taszította a trónról a Nokia Symbianjét.

Az Apple piaci részesedése a 300 dollár feletti készülékek kategóriájában 25 százalék volt, tavalyra már meghaladta a 60 százalékot. A Google az Androiddal olyan platformot alkotott, amely sorra vonzza magához a hardver- és szoftverfejlesztőket, szolgáltatókat. Még az olcsóbb készülékek szegmensében is hagyta kiénekelni a sajtot a szájából a Nokia, amely évekkel van lemaradva az iránymutató nagy trendekről, miközben a cégen belül óriási innovációs források halmozódtak fel.

Az olajfúró tornyot – szól az idézet – lényegében maga a cég gyújtotta fel maga körül, így nem marad más, ugrani kell. Hogy túléli-e az ugrást?

A cégvezető mindenesetre optimista.

Hogy meg is teszi-e ezt a vakmerő lépést a cégvezér, még egy napot várni kell, Stephen Elop ugyanis pénteken jelenti be a vállalat megújult stratégiáját a pénzügyi befektetők előtt. Addig is az örökségét meglehetősen nehéz tehernek, a helyzetet pedig egyenesen válságközelinek minősíti az új vezető. Emlékeztetőjében kiemeli: az első rivális iPhone-ok 2007-ben kerültek a piacra, a Nokiának azóta nem sikerült hasonló jó terméket kifejlesztenie. Az Android operációs rendszer alig két éve jelent meg a színen, és a múlt év utolsó negyedévben már le is taszította a trónról a Nokia Symbianjét.

Az Apple piaci részesedése a 300 dollár feletti készülékek kategóriájában 25 százalék volt, tavalyra már meghaladta a 60 százalékot. A Google az Androiddal olyan platformot alkotott, amely sorra vonzza magához a hardver- és szoftverfejlesztőket, szolgáltatókat. Még az olcsóbb készülékek szegmensében is hagyta kiénekelni a sajtot a szájából a Nokia, amely évekkel van lemaradva az iránymutató nagy trendekről, miközben a cégen belül óriási innovációs források halmozódtak fel.

Az olajfúró tornyot – szól az idézet – lényegében maga a cég gyújtotta fel maga körül, így nem marad más, ugrani kell. Hogy túléli-e az ugrást?

A cégvezető mindenesetre optimista. -->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.