BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyílt levélben köszönték meg Orbánnak, hogy ellentmondott Lázárnak

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Több napilapban egyszerre tett közzé nyílt levelet a Biomassza Erőművek Egyesülete, így köszönve meg Orbán Viktor Miniszterelnöknek, hogy újragondolják a zöld energiával kapcsolatos, utóbbi időszakban erős szakmai kritikát kapott javaslatokat – áll az egyesület közleményében. Lázár János törvénymódosító javaslata jelentősen csökkentette volna a kötelező áramátvételi tarifákat.

Mint ismeretes, Lázár János, a FIDESZ frakcióvezetőjének 2011. január 21-i törvénymódosító javaslata 2011-re 25, 2012-re pedig 35 százalékkal csökkentette volna nemcsak a gázmotoros erőműveknél, de a zöld energia termelőknél is a kötelező áramátvételi tarifát.

A javaslat azonnal kiváltotta nemcsak az összes piaci szereplő, hanem egyes szakpolitikusok nemtetszését is. Az érintett szervezetek, így a kogenerációs erőműveket tömörítő Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET), a Biomassza Erőművek Egyesülése (BEE), valamint a hazai zöld energiás beruházókat képviselő Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ) elsősorban azt kifogásolta, hogy a korábbi szakmai egyeztetésekkel és kompromisszumokkal ellentétes módosítás jelent meg a parlament honlapján.

A javaslat olyan mértékben csökkentette a zöld energia átvételi árát, hogy nemcsak ellehetetlenítette volna a jelenlegi zöld beruházásokat, de az elkövetkező években is megakadályozta volna a zöld gazdaság fejlődését, munkahelyek teremtését, tovább növelve ezzel hazánk energia függőségét, mindezt úgy, hogy az energia ára a lakosság felé nem csökkent volna - olvasható az egyesület közleményében.

A párton belül a javaslat okán elszabaduló távhőáraktól tartó vidéki képviselők és polgármesterek emelték fel szavukat, míg Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára a javaslat szakmaiatlansága miatt adott hangot nemtetszésének: szerinte a javaslat nincs összhangban a kormány által korábban elfogadott megújuló cselekvési tervvel, nincs összhangban az EU 2020 stratégiával, illetve a két héttel ezelőtt elfogadott nemzeti energiastratégia irányelveivel sem.

A mostani nyílt levél azután született, hogy a siófoki kihelyezett frakcióülésen a beszámolók szerint Orbán Viktor a kritikák és felvetések figyelembevételével elvetette a módosító indítványokat, illetve vizsgálatot és a vitás kérdések feloldását ígérte, melyet a szakmai szervezetek elégedetten üdvözöltek.

„Ezúton szeretnénk megköszönni, hogy Miniszterelnök úr és a kormány közreműködik az ügy higgadt, alapos áttekintésében, és abban, hogy politikai csatározás helyett a szakmai érvek kerüljenek előtérbe” – fogalmaz a Biomassza Erőművek Egyesülése a közreadott nyílt levélben.

Az erőművek szerint „Ahhoz, hogy a Széchenyi Terv zöld gazdaságfejlesztésre építő intézkedései több ezer munkahelyet és gazdasági növekedést teremtsenek, a környező országokénál jobb feltételeket kell teremteni. Az energetika a hosszú távú beruházások és fejlesztések iparága, ezért mindennél fontosabb a kiszámítható jogszabályi környezet és a hosszú távú megtérülés biztosítása.”

Lázár János törvénymódosító javaslata jelentősen csökkentette volna a kötelező áramátvételi tarifákat.Világgazdaság Online-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.