BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Nemzeti Energia Stratégia nyárra végre elkészül

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A parlament a nyári szünet előtt várhatóan elfogadja a Nemzeti Energia Stratégiát - mondta Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyekért felelős államtitkára csütörtökön sajtótájékoztatón Veszprémben.

Az államtitkár szerint a napokban elkészült a "környezetvédelmi stratégiai vizsgálati anyag és a makrogazdasági hatásvizsgálat", s ezek "bedolgozása" után áprilisban lezajlik a társadalmi vita, majd a kormány elé várhatóan májusban kerül a stratégia. Még a nyári parlamenti szünet előtt elfogadnák a Nemzeti Energia Stratégiát.

Rámutatott: a stratégia - amelyet keretrendszernek szánnak - 2030-ig vázolja fel az ország energiapolitikáját. Bencsik János elmondása szerint úgy kívánják az ország biztonságos energia-ellátását szavatolni, hogy közben a gazdaság versenyképessége és a környezeti-természeti állapot fenntarthatósága is érvényre juthasson.

Az államtitkár Veszprém megyei látogatásával kapcsolatosan beszámolt arról, hogy a veszprémi székhelyű Pannon Egyetemen a bioenergetika és a nanotechnológia "párosításával" olyan technológiák fejlesztése és innovációja zajlik, amelyek képesek a mezőgazdasági melléktermékeket, hulladékokat energiává átalakítani. Az egyetemen elsősorban a biomassza és a biogáz hasznosításának a kutatási feltételei állnak rendelkezésre - mondta az államtitkár. Utalt arra is, hogy az országban jelenleg csak Veszprémben képeznek - a Mol Nyrt. által finanszírozottan - a "szénhidrogén ágazat" számára mérnököket.

Bencsik János szólt arról, hogy a Királyszentistvánon felépült hulladékkezelő és -lerakó (amelynek már a próbaüzeme zajlik) jelenleg az ország "legmodernebb hulladék-feldolgozója" egyben nagyon fontos éghajlatvédelmi beruházás is.

Kitért arra is, hogy a környezet és energetikai operatív program keretében korábban beadott pályázatokat elbírálták, mintegy 35 milliárd forint támogatást ítélve oda. Rámutatott: március elsejétől újra nyitva a pályázati kapu, ezúttal 45 milliárd forint áll rendelkezésre megújuló energia és energia-hatékonysági programokra. Az önkormányzatok 85 százalékos, a nonprofit szervezetek és az egyházi intézmények 60, míg a vállalkozások 30-40 százalék közötti vissza nem térítendő támogatásra számíthatnak - tájékoztatott Bencsik János.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.