BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkerülhető-e az orosz–ukrán gázháború?

A fő orosz feltétel az ukrajnai hálózat ellenőrzésének átadása, de örömmel látnák az ukránokat a vámunióban is

patthelyzet. Talán már csak az EU közbenjárásával jut dűlőre Ukrajna és Oroszország az utóbbi hetekben rendkívüli módon elmérgesedett gázárvitája rendezésében. Kudarc esetén újabb gázválság fenyeget.

„Nem kell téli gázellátási zavartól tartani” – nyugtatja a nyilvánosságot Mikola Azarov ukrán miniszterelnök, aki azonban épp amiatt kényszerült e bejelentésére, mert felmerült a veszély: gázháborúba torkollhat a két ország közötti gázárvita. Azarov hangsúlyozta, hogy országa mindenképpen betartja az érvényes gázimportszerző-dést, de annak új tartalmat kíván adni.

A másfél éve folyó, s mára végképp elmérgesedett vitában Ukrajna azért akarja újraírni a 2009 eleji gázválságot lezáró, tízéves orosz–ukrán megállapodást, mert annak alapján fokozatosan át kell állnia az uniós gázárszint fizetésére. Ekkor azonban az ország lakossága komoly fizetési nehézségek elé kerülne, gazdaságának versenyképessége pedig jelentősen romlana.

Ukrajna számára azonban nemcsak az importgáz további drágulása elfogadhatatlan, hanem az is, amit Oroszország az olcsóbb gázért kér: egyesüljön az ukrán állami Naftogaz az orosz Gazprommal, Ukrajna pedig csatlakozzon az orosz– fehérorosz–kazah vámunióhoz. Az első feltétel teljesítése azonos lenne az ország gázszektora ellenőrzésének a feladásával, hiszen a Naftogaz olyan kicsi a Gazpromhoz képest, hogy az egybeolvasztandó társaságban csak 6 százaléknyi „szava” maradna, vagyis lényegében semennyi. A vámunióhoz Ukrajna a Világkereskedelmi Szervezettel kötött megállapodása miatt nem csatlakozhat.

A patthelyzetet orosz oldalról gázháború kilátásba helyezésével igyekeztek két hete „feloldani”. Igaz, a fenyegetés csak név nélkül, orosz kormánykörökre való hivatkozással volt olvasható a The Moscow Timesban.

Ukrajna többféle kiutat is keres. Egyrészt valószínűsítette, hogy szélső esetben bíróság elé viszi a gázárak kérdését. Másrészt jelezte, hogy három részre bontja a Naftogazt, akkor pedig felül kell vizsgálni a vitatott gázimportszerződést is. A társaság tízmilliárd dollár értékűre becsült termelési divízióját tőzsdére kell vinni. A kormánynak október 1-jére fel kell készülnie a Naftogaz feldarabolására és a társaság öszszes szerződésének felülvizsgálatára. Október 15-ig tető alá kell hozni az új gázmegállapodást.

Harmadrészt Ukrajna a következő öt évben 66 százalékkal kívánja csökkenteni a gázimportját. E célból visszafogja a gázfelhasználását, növeli saját termelését, az áram előállításában pedig a szénre támaszkodik. Az idén 40 milliárd köbméter orosz gázt vásárol, a jövő évi terv már csak 27 milliárdról szól. Negyedrészt felajánlották a Gazpromnak, hogy termeljen ki 1000 milliárd köbméter gázt Ukrajnában.

Mind a négy szándékra hamar megjött a kemény orosz válasz is. A bíróság kapcsán a Kreml sajtóirodája jelezte, hogy Oroszország megvédi a szerződést bármely bíróság előtt. A Naftogaz felbontásáról úgy vélekedett, hogy az nem érinti a kérdéses gázmegállapodást. Dmitrij Medvegyev orosz elnök kijelentette: „Oroszország nem enged, ha pedig bármilyen módon megsértik a szerződést, annak súlyos következményei lesznek Ukrajnára nézve.” Alekszej Miller, a Gazprom első embere szerint viszont a Naftogaz felülvizsgálhatja a szerződéseket – amint egyesült a Gazprom-mal. Ami a gázimport visszafogását illeti, Miller emlékeztetett rá, hogy a 2009-es szerződés szerint Ukrajnának 2019 végéig évente legalább 33 milliárd köbméter gázt ki kell fizetnie, akkor is, ha azt nem

veszi át. Végül, a negyedik ukrán felvetésre a Gazpromnak tett ukrajnai termelési ajánlat kapcsán orosz oldalról kezdődött minden elölről: előbb a cégfúzió és a vámunió, s utána minden más. Ukrajna 2010-ben már kapott egy 2020-ig szóló engedményt, cserébe az orosz flotta további 25 évig, azaz 2042-ig állomásozhat a Krím-félszigeti Szevasztopolban.B. H. L.

Ideje lépnie az EU-nak

Eljött az ideje, hogy az Európai Unió segítsen Ukrajnának és Oroszországnak gázvitája megoldásában – közölte Brüszszelben az Interfax-Ukrajnával a European Policy Centre szakértője. Amanda Paul gázháborútól tart, mert Ukrajna hiába állt elő számos javaslattal, Oroszország nem tér el fő céljától, azaz az ukrán gázhálózat ellenőrzésének megszerzésétől. Ezért az EU-nak „megfelelő” nyilatkozatot kell tennie, s a háttérben is többet munkálkodnia az ügy megoldásán.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.