Cégvilág

Rontott a Gazprom

Európában – rubelre vetítve – 4,24-szer olyan drágán kelt el az orosz gáz 2012 első kilenc hónapjában, mint Oroszországban, míg a FÁK országokban érvényesített ár az európai átlag 81 százaléka volt, derül ki az eladó Gazprom legfrissebb jelentéséből. Az orosz társaság a vizsgált időszakban kevesebb gázt adott el, mint az előző év első háromnegyed évében, s bár összességében nőtt az árbevétele, az üzemi és az adózott eredménye romlott. Elemzők szerint 2013 sem lesz könnyebb a számára. Egyelőre például csak növelte a költségeit az Északi Áramlat második vezetékének múlt év végi beüzemelése, folyik ellene az uniós vizsgálat erőfölénnyel való, feltételezett visszaélés miatt, európai piacán pedig előretört fő riválisa, az olcsóbb gázt adó Norvégia.

Két százalékos nettó árbevétel-növekedést tartalmaz az orosz Gazprom 2012 első kilenc hónapjára vonatkozó időközi jelentése, a 3351,3 milliárd rubeles adatot a nemzetközi számviteli szabályok szerint kalkulálták. (Egy dollár körülbelül 30 rubel.) A beszámoló nem auditált.

Legjelentősebb terméke, a földgáz értékesítése 8 százalékkal 1829,4 milliárd rubelre csökkent, ezen belül azonban Európában és a többi exportpiacon 4 százalékos növekedést ért el vámok nélkül, és 3 százalékkal kisebb mennyiségi értékesítés mellett a magasabb áraknak köszönhetően. A FÁK országaiban nettó 16 százalékos bevételcsökkenést szenvedett el az alacsonyabb árak és a 23 százalékos mennyiségi visszaesés miatt. Oroszországban 1 százalékkal nagyobb bevételt hoztak az eladások a belföldi árak esése ellenére, itt ugyanis mennyiségben több gáz kelt el. Európában – rubelre vetítve – 4,24-szer olyan drágán kelt el az orosz gáz, mint Oroszországban, a FÁK országokban érvényesített ár pedig az európai átlag 81 százaléka volt.

Közben 18 százalékkal 372,4 milliárd rubelre nőttek a Gazprom üzemi költségei is. A legnagyobb tételt az olaj- és gázvásárlásra fordított pénzek tették ki, amelyek 6 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakáét. Üzemi eredménye 29 százalékkal 865 milliárd rubelre, adózott eredménye 11 százalékkal 833 milliárd rubelre gyengült. A társaság az időszak után 12 százalékkal kisebb osztalékot tud kínálni a tulajdonosainak, összesen 813,7 milliárd rubelt.

Önmagában azonban a harmadik negyedév jobb számokat muatott: ebben a három hónapban a Gazprom több mint a duplájára növelte profitját a tavalyi harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, elsősorban a rubel gyengülése miatt a dollárral szemben. Adózott eredménye 305,1 milliárd rubel (10,06 milliárd dollár) lett, több, mint amennyit a szakértők vártak. A bevétele is 18 százalékkal nőtt és 1120 milliárd rubelt tett ki, szintén felülmúlva az elemzői várakozásokat.

A Kommerszant orosz gazdasági lap arról ír, hogy 2013. nem ígérkezik könnyűnek a Gazprom számára. Egyrészt, mert a vártnál is többe kerül a Gazpromnak az, hogy az Ukrajnán keresztüli gázexportját az Északi Áramlat gázvezetékre tereli. 2012 első felében 20 százalékos árnövekedést okozott a két útvonalon való, párhuzamos szállítás, miközben az ukrajnai tranzit az év egészében 15 százalékkal esett.  Azzal, hogy 2012 végén átadták az Északi Áramlat gázvezeték második szakaszát is, a teljes létesítmény éves kapacitása elérte az 55 milliárd köbmétert, ám az East European Gas Analysis vezetője, Mihail Korcsemkin szerint e kapacitásnak csak a harmadát használták ki. A szakember egyúttal rámutat, hogy a szállítás átterelésével nemcsak a költségek nőnek, hanem egyéb kiadások is jelentkeznek. Sok európai szállítási szerződés ugyanis ship-or-pay, azaz szállíts vagy fizess alapú, ami büntetés kifizetésére kötelezi a Gazpromot abban az esetben, ha a vállaltnál kisebb mennyiséget továbbít adott vezetéken.

Kihívás lesz ebben az évben a Gazprom számára az is, hogy az előrejelzések szerint a válság miatt csökkenő európai gázigény miatt kevesebb gázt fog tudni eladni. Közben fő vevői, így a francia GdF Suez, az ausztriai Econgas, a németországi Wingas és a WIEH a velük szemben alkalmazott, 2013-as gázárak felülvizsgálatát kérik. A lap emlékeztet, hogy 2012-ben a Gazprom mintegy 10 százalékkal csökkentette néhány európai vevőjénél, és a szlovéniai SPP-nél és a törökországi Botasnál érvényesített árát. (Igaz, ennek kapcsán az orosz társaság mindig hangsúlyozza, hogy nem ő csökkentett árat, hanem az árat meghatározó képlet összetevői módosultak.)

Veszélybe került a társaság legnagyobb európai gázexportőri pozíciója is. Norvégia 2012-re rekord nagyságú, 107,6 milliárd köbméteres exportot jelentett, ami már nagyon közel áll a Gazprom európai eladásaihoz. A skandináviai rivális olcsóbban adja a termékét, ráadásul egyébként is uniós törekvés az orosz gázimporttól való függés csökkentése.
Az idén folytatódik az a tavaly szeptemberben indult uniós vizsgálat, amely a Gazprom állítólagos tisztességtelen közép- és kelet-európai versenytechnikája és árrögzítése hátterét hivatott felfedni. Ha elmarasztalják, azt az éves árbevételének akár a 10 százaléka, azaz 1,1-1,4 milliárd dollárja is bánhatja. A társaság a vádakat elutasítja, Vlagyimir Putyin pedig hozott egy rendeletet, amelyben megtiltja az orosz vállalatoknak, hogy stratégiai ügyekben más országok illetékeseinek nyilatkozzanak. Ha tehát például valaki a Gazprom gázárképzésére kíváncsi, az erre kijelölt orosz kormányhivatalnál kell kilincselnie.

Az orosz társaság egyik fontos idei projektje a Déli Áramlat gázvezeték építése lesz a múlt év végén hozott döntés alapján. A beruházás egyszerre több érintett országban, így Magyarországon is megindulhat, Horvátországban viszont csak az év második felében írják alá az ottani szakaszértért felelős vegyes vállalatot. Oroszországi és európai eladásait azzal is szeretné növelni (pontosabban az összesített csökkenést mérsékelni), hogy meggyőzi a tömegközlekedési és áruszállító vállalatokat a gázüzemű autózás előnyeiről.
 
A Gazprom keresi az Európán kívüli exportlehetőségeket, illetve azokat a megoldásokat, amelyekkel elszállíthatja az orosz távol-keleti lelőhelyekről származó gázát. A cseppfolyós formában (LNG) történő kivitele már beindult, de újabb beruházás van a küszöbön. A napokban szándéknyilatkozat írt alá a legnagyobb független orosz gázipari társasággal, a Novatekkel egy újabb cseppfolyósító üzem építéséről a Jamal-félszigeten. Létrehozandó vegyesvállalatukon keresztül más területeken is együttműködnének.

Áram, hő, olaj-, és olajtermékek

A gázeladás a társaság bevételeinek a bő felét (54 százalékát) adta, a többi a nyersolaj, a gázkondenzátum, az olajtermékek, a villamos energia és a hő forgalmazásából származott 2012. első kilenc hónapjában. Ezen belül a legnagyobb, 879,6 milliárd rubeles tételt az olajtermékek adták, amelyek az összehasonlító időszakénál 22 százalékkal hoztak többet. Ugyanilyen arányban nőtt az olaj és gázkondenzátum eladás is, amely 200,3 milliárd rubelt tett ki. Az áram- és hőértékesítés 3 százalékkal 243,7 milliárd rubelre emelkedett, a gázszállítás bevétele pedig 9 százalékkal nettó 90,3 milliárdra.

Déli Áramlat Északi Áramlat LNG gázüzemű autózás Novatek földgáz Norvégia Gazprom
Kapcsolódó cikkek