BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mesés készletek a Mol ománi területein?

A Mol Nyrt. ötéves előkészítés után tavaly decemberben kezdte el az első fúrást Ománban, a 43/B blokkban, és dolgoznak azon, hogy a tavaly decemberben elnyert 66-os blokkra kiírják a geológiai és szeizmikus méréseket, kutatásokat megalapozó tendert.

Fetter Zoltán, a Mol ománi leányvállalata, a Hawasina LLC Oman Branch ügyvezető igazgatója elmondta, az Ománi öbölhöz közeli több mint 11 ezer négyzetkilométeres 43/B blokk mellett a másik kutatási terület északon, Szaúd-Arábiához közel van, és 4900 négyzetkilométeres.

E blokk kutatási ideje 6 év. A közel négy évig tartó első fázisban szeizmikus és geológiai méréseket végeznek és több kutatófúrást is mélyít a vállalat.

Az ügyvezető 66-os blokkot ígéretesebb területnek tartja, mert a területtől keletre, a közelben már két felfedezés történt és egy termelő olajmező is van. A 66-os blokkban a feltételezett készlet több mint 200 millió hordó olajegyenértékű szénhidrogén.

Fetter Zoltán a 43/B kutatási blokkal kapcsolatos nehézségekről elmondta, hogy a kutatófúrás tervezett 4100 méteres mélységnek mintegy 15 százalékát érték el február közepére, a kockázatokat pedig jelzi, hogy a szakemberek szerint 10-12 százalék esély van szén-hidrogén találatra.

A fúrás napi 25-70 ezer dollár közötti összegbe kerül, attól függően, hogy a Mol mennyi szolgáltatást vesz igénybe a helyi és a nagy nemzetközi cégektől. A nemzetközi tapasztalatok szerint egy fúrás például a mélységtől, a kőzettől és természeti körülményektől függően 10-40 millió dollárba kerül, s átlagban körülbelül minden hetedik sikeres. A 15 százalékos sikerességi arány már jónak számít.

Az ország fővárosához, a Maszkathoz mintegy 200 kilométerre, Omán legmagasabb hegysége közelében lévő mezőn a nehézségeket mutatja, hogy a Hawasina-1 jelű fúrás megkezdése előtt mintegy 500 ezer köbméter követ bányásztak ki a berendezés helyének kialakításához, amit azért kellett a hegy oldalába telepíteni, mert esőzéskor a víz és a sár órák alatt 5-6 méter magasságban is elöntheti a közeli völgyet.

A Mol Ománban 2008 óta évente 2-10 millió dollárt fektetett be a 43/B blokkba, eddig összesen 60 millió dollárt költött. Az idén további 20 millió dollárra lesz szükség a munkák finanszírozásához.

A 43/B területen a szakemberek körülbelül 3000 méteres mélységben várják az első szénhidrogén-telepet, főként gázt. A területen 2006-2012 között geofizikai mérések, geológiai térképezési munkálatok folytak. Ebben a térségben még nem fúrtak Ománban. A Mol szakemberei a fúrást nagy kockázatúnak tartják, nagy lehetőségekkel. Az ügyvezető az MTI érdeklődésére hozzátette, ha nem lesz sikeres a fúrás, akkor a Mol az ománi partnerekkel dönt a következő lépésekről.

Fetter Zoltán elmondta, a feltételezések szerint mintegy 100 millió hordó olajegyenértékű készlet várható a mezőn, aminek a számítások szerint körülbelül 60 százaléka kitermelhető. A projekt jelenlegi fázisában azonban ezek az adatok meglehetősen bizonytalanok. A kutatófúrással a nyár közepére, kora őszre végeznek, s ekkor lesznek pontosabb adatok a kutatás sikerességéről. Siker esetén a kitermelés 2016-18-ban kezdődhet meg.

A 43/B területen a Molnak kutatási és kitermelési joga van, az erre vonatkozó termelés-megosztási szerződést 2006-ban kötötték. Ha a Mol találatot ér el a mezőn, akkor a szerződés alapján, a költségeinek megtérítése után, megosztja a termelés hasznát egy ománi állami céggel, az Oman Oil Company-vel. A megosztás aránya nem publikus, de a Mol a nemzetközi gyakorlat szerint a kitermelt mennyiségtől és az eladási ártól függően részesedhet a kitermelésből.

A Mol mindkét ománi területen operátor, ami azt jelenti, hogy a vállalat irányítja a munkálatokat.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.