BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A járműipar meghatározó a termelés növekedésében

A kecskeméti Mercedes-gyár termelésének a bővülése meghatározó Bács-Kiskun megye ipari termelésének a növekedésében. A KSH adatai alapján a járműipar adja a megyei ipari kibocsátás döntő részét.

Az év első kilenc hónapját elemző felmérés szerint Bács-Kiskun megye ipari termelési értéke szeptember végére meghaladta az 1080 milliárd forintot, amely összehasonlító áron mintegy másfélszerese a korábbi év hasonló időszakának. Az elemzésből az is kiderül, hogy országosan nem változott a termelés volumene, a megyék több mint felében pedig még a 2012-es I–III. negyedévi teljesítményeket sem érték el. Bács-Kiskun mellett csak Tolna megyében volt jelentősebb – egytizedet meghaladó – növekedés. Ma már Magyarország ipari kibocsátásának valamivel több mint 6 százalékát Bács-Kiskunban állítják elő. Az egy lakosra vetített érték valamelyest meghaladta a 2 millió forintot, ez pedig 17 százalékkal magasabb az országos átlagnál.

Az ipari termelési érték döntő részét – 916 milliárd forint – az ötven főt meghaladó cégek állították elő. Ami azonban figyelemre méltó: az említett kibocsátás több mint másfélszerese a 2012 I–III. negyedévinek. A növekedésben a járműipar játszott kulcsszerepet, ahol 2,5-szeres az emelkedés mértéke – a német autógyárnak köszönhetően – a 2012-es adatokhoz képest. Az értékesítés nettó árbevétele 911 milliárd forintot tett ki, és a termelés volumenével azonos ütemben változott.

Ennek több mint nyolctizede külföldi eladásokból származott. A megyei járműgyártási szegmensben tevékenykedő cégeknél összesen 5250 alkalmazott dolgozott, az előállított termelési érték összege 503 milliárd 137 millió forint volt. Azaz egy személyre átlagosan 96 millió forintnyi érték jutott.

Érdekes, hogy más iparágakban ez a mutató jóval kevesebb: a ruházati szektorban 5,3 millió, a fémfeldolgozási területen 17 millió, az élelmiszeriparban 26 millió forint az egy alkalmazottra jutó termelés összege. A megye 748 milliárdos kiszállításából csaknem félezer milliárd forintnyi járműipari áru a külhoni piacokon talál vásárlóra. Emögött a második helyen az élelmiszeripar áll a sorban 109 milliárdos összeggel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.