BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Árbevétel-csökkenést prognosztizálnak idén a Richternél

Bár tavaly az előző évinél 7,6 százalékkal magasabb árbevételt ért el a Richter Gedeon Nyrt., adózott nyeresége 9,9 százalékkal csökkent. A gyógyszergyár 2013-ban 44,197 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, míg árbevétele 351,4 milliárd forintra nőtt.

A társaság szerdán közzétett tőzsdei gyorsjelentését ismertetve Bogsch Erik vezérigazgató kiemelte: a tavalyi negyedik negyedévben elszenvedett profitcsökkenést fő oka a rubel euróval szembeni nagymértékű gyengülése. Az orosz fizetőeszköz az év elejéhez képest az év végére csaknem 20 százalékot gyengült a közös európai valutával szemben, márpedig a FÁK-tagállamok a Richter legnagyobb piaca, 2013-ban összességében 480 millió euró árbevételt realizált itt a gyógyszercég, ami 1,6 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.

Az adózott eredmény csökkenéséhez az is hozzájárult, hogy az árbevétel csaknem 25 milliárdos és a bruttó fedezet több mint 19 milliárdos növekedése sem tudta ellensúlyozni a marketingköltségek, valamint a K+F jellegű kiadások és az egyéb ráfordítások emelkedését. A kutatás-fejlesztési költségek 7 százalékos emelkedését főként a két új termék, a méhmióma kezelésére szolgáló Esmya-val és a skizofrénia-ellenes Cariprazine-nal folytatott klinikai vizsgálatok magyarázzák. Az értékesítési költségek pedig főként a kínai piacra lépés és a nyugat-európai terjeszkedés miatt növekedtek több mint 12 százalékkal.

A gyógyszercég magyarországi forgalma 1,4 százalékkal 31,3 milliárd forintra nőtt. Az árbevétel elsősorban az elmúlt két évben bevezetett termékeknek köszönhetően nőtt, az árcsökkentést kikényszerítő vaklicitek körülbelül 750 millió forinttal mérsékelték a vállalat hazai bevételeit. A Richter a különböző különadók formájában tavaly összesen 531 millió forintot fizetett be költségvetésbe. A magyarországinál lényegesen nagyobb mértékben, 5,4 százalékkal nőttek a cég exportbevételei, és 2013-ban elérték a 1,078 milliárd eurót. A növekedés főként a kínai, a román, bolgár, valamint a német piacra volt jellemző.

A Richter, mint a vezérigazgató elmondta, erre az évre összességében csökkenő árbevétellel számol. Magyarországon, ahol 2013-ban 30,388 millió forint árbevételt realizáltak, 2014-ben stagnálásra számítanak. Hasonló lesz a helyzet az előrejelzések szerint az EU 10 országaiban, míg az EU15-ben 10-15 százalékos növekedést várnak. Emelkedő árbevételt remélnek Kínában (itt a bővülést 12 százalékosra becsülik), a FÁK-országokban (5-10 százalék körül), Oroszországban és Lengyelországban (0 és 5 százalék között). Várhatóan csökkenni fog viszont az értékesítés az USA-ban és Ukrajnában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.