A Mol csoport 60 milliárd forintos osztalékot fizet 2013-as tevékenysége után a közgyűlés határozata alapján.
A 2012-es tevékenység utáni osztalék 46 milliárd, az egy évvel korábbi 45 milliárd forint volt. A mínusz 78 milliárd forintos mérleg szerinti eredményt eredménytartalékba sorolták át. A csoport lekötött eladósodottsága csökkent. Nettó árbevétele 2 százalékkal 5400 milliárd forintra esett.
A közgyűlésen Molnár József vezérigazgató ismertette, hogy 2013 ismét kihívásokkal teli év volt a csoport számára, ugyanakkor bizonyos piacokon élénkülés látható. A csoport eredményesen csökkentette költségeit, frissítette upstream portfólióját, és folytatta a downstream terület megújítási programját. Összességében pénzügyi helyzete javult, lehetőséget adva arra, hogy új akvizíciókat indítson. „A Mol azonban nincs tranzakciós kényszerben, csak akkor lépünk, ha egy adott ügylet megvizsgálása után arra jutunk, hogy az hosszú távon is hozzájárul a Mol értékteremtéséhez” – hangsúlyozta Molnár József.
2013-ban a legnagyobb, azaz a kutatás és termelés (upstream) üzletág árbevétele csökkent, ahogyan a speciális tételek nélküli EBITDA-ja is 14 százalékkal 360 milliárd forintra zsugorodott. Az idei terv a termelés növelése, főként az Északi-tengeren szerzett új érdekeltségekre, a horvátországi és a kurdisztáni mezőkre alapozva. A finomítás és értékesítés (downstream) szegmensben 2015-re várható a már folyó két beruházás átadása, az üzemanyag-értékesítésben pedig a dízeleladás erősödése várható. Itt az előbbi mutató 4 százalékkal 157 milliárd forintra javult. A gázszállítás (midstream) speciális tételek nélküli EBITDA-ja 59 milliárd forint maradt.
A csoport az idén 1,6-1,9 milliárd dollárt szán beruházásokra. A fókusz az upstreamen van, azon belül is azokon a régiókon, ahol a Molnak már tapasztalata van, illetve, ahol éppen a közelmúltban jelent meg. Az upstreamre jutna az idei CAPEX 60 százaléka, fele-fele arányban a hazai és a horvátországi, illetve a kurdisztáni és az északi mezőkre. A fejlesztésekre a működési cash flow terhére kerülne sor. A fejlesztési forrás fennmaradó 40 százalékát az említett két vegyipari beruházás kapja.
A közgyűlést új felhatalmazást adott az igazgatóságnak saját részvények megszerzésére. A saját részvényeket egyebek között akvizíciók ellentételezésére, illetve a részvényesek védelme érdekében, vagy befektetésekre kívánja hagyni a társaság. A közgyűlés április 30-tól 2019. április 29-ig tartó időtartamra igazgatósági tagnak választotta Csányi Sándort, Anwar al-Kharusit, Anthony Radevet és Martonyi Jánost, utóbbi megbízatása július 1-től szól.
További részletek a holnapi Világgazdaságban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.