BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Másfélszeres gázár-növekedés?

Az európai gázárak legalább 50 százalékkal lennének magasabbak a mostaninál, ha a földrész úgy döntene, hogy kevesebb orosz gázt használ, mondta az orosz energiaminiszter.

Alekszander Novak orosz energiaminiszter szerint legalább 50 százalékkal drágulna a gáz Európában, ha visszafognánk az Oroszországból érkező importot, számol be a RIA Novosztyi orosz hírügynökség.

Mint az Oroszország 24 nevű tévécsatornán kifejtette, a vezetéken érkezőnél sokkal többe kerülne az a gáz, amely cseppfolyós formában (LNG) érkezne a földrészre, és az árában megjelenne az LNG-t előállító, szállító, majd visszagázosító létesítmények beruházási költsége is. Most Európa átlagosan 380 dollárért jut ezer köbméter gázhoz, az LNG importjával viszont az ár legalább 550 dollárra emelkedne. És ekkor felmerül a kérdés: az európai országok készek ilyen áron is eladni és felhasználni a földgázt?

A miniszter nem említette, de egy ilyen forgatókönyvvel Oroszország is nagyon rosszul járna. A Gazprom tavaly 162,4 milliárd köbméter gázt adott el földrészünkön, ezer köbméterenként (tavalyi közlés szerint) átlagosan szintén 380 dollárért. Ha tehát Európa nem vásárolna orosz gázt, akkor eladónak igencsak komoly bevételkiesése lenne, főleg, hogy éppen Európában kapja a legmagasabb árat a gázáért.

Az eseményeket azonban a politika irányítja. A Krím elcsatolása miatt fellépő Nyugat nevében az USA sürgeti Európát, hogy csökkentse az orosz gáztól való függését, hogy Moszkva ne használhassa a gázt a politikai nyomásgyakorlás eszközeként.  (Az Egyesült Államok gázból önellátó.)  Eközben az orosz energiacégek új piacokat keresnek, főként Ázsiában. A Gazprom Egyiptommal és Kuvaittal egyeztet orosz LNG oda történő szállításáról, a jövő hónapban pedig egy kínai exportról is megállapodhat. A Rosznyefty vezetői most jártak Japánban, Dél-Koreában, Vietnámban és Kínában.

A Wall Streeten elismert kutató és brókercég, a Bernstein Research szerint minden egyes európai állampolgárnak 160 dollárjába fog kerülni a The Moscow Times cikke szerint, ha Európa leválik az orosz gázról. Ebbe már beleértendő a váltással járó, 215 milliárd dollárnyi beruházás költsége és az évi 37 milliárd dollárral drágább gáz ára.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.