BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra itt a gumipitypang

A pitypang (Taraxacum) a legtöbb kertész szemében gyomnövény. A Continental gumiabroncsgyártó és a münsteri molekuláris biológiára és alkalmazott ökológiára szakosodott Fraunhofer Intézet (mindkettő Németországban található) kutatói ezzel szemben termesztik a növényt – hogy autóabroncsot készítsenek belőle.

A gyermekláncfű fehéres nedvéből kaucsukot nyernek. Főleg az orosz pitypang egy változatának (Taraxacum kok-saghyz, kokszagiz vagy „gumipitypang”) váladéka olyan kiadós, mint a kaucsukfa nedve. Egy gumiabroncs elkészítéséhez 10–30 négyzetméternyi terület szükséges, egy teherautó-abroncs esetében ez kétszáznyolcvan négyzetméter. És míg a trópusi kaucsukfa leghamarabb öt év után csapolható, a gyermekláncfű már egy év után felhasználható.

Szovjet tudósok egyébként már az 1930-as években kísérleteztek a „gumipitypanggal” (a Rákosi-korszakban Magyarországon is próbálkoztak). A gumiabroncsot ugyan szintetikus úton is elő lehet állítani, az eredetinek azonban egyértelműen jobbak a tulajdonságai – hangsúlyozza Alexander Bahlmann a Continentaltól. Például a fékteljesítménynél.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.