BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BP LNG üzletet kötött Kínával

A British Petroleum (BP) 20 éven át évente (felső határként) másfél millió tonna cseppfolyós gázt (LNG) ad el a Kínai Nemzeti Offshore Olajtársaságnak (CNOOC). Az első szállítmányt 2019-ben indítja útnak a most kötött megállapodás alapján. A másfél millió tonna LNG körülbelül 2,1 milliárd köbméter légnemű (15 Celsius fokos) gáznak felel meg. A BP közleményében az ügylet értéke nem szerepel, más források 20 milliárd dollárt írnak. Ez utóbbi alapján, és a maximális szállítást feltételezve az évi 2,1 milliárd köbméter gázért a BP egymilliárd dollárt kap, vagyis a gáz ezer köbmétere a kínai társaságnak (mostani áron) 476 dollárjába kerül.

A teljes kereskedelmi szerződést várhatóan az év közepén írják alá. A BP a gázt saját globális portfóliójából teremti elő. Szállításához saját LNG tartályhajó flottáját veszi majd igénybe, amelynek egységei Kína különböző kikötőibe juttatják el a szénhidrogént.

A CNOOC az egyike az LNG-t vásárló kínai vállalatoknak, mára pedig a termék harmadik legnagyobb beszerzőjévé vált. Tavalyi importja 13 millió tonna volt. Hat olyan terminálja van, amely cseppfolyós gázt hozó tankert fogadhat, és továbbiakat is épít. A társaság magas is aktív LNG projektekben, például Ausztráliában, az Egyesült Arab Emírségekben, Indonéziában, Egyiptomban, Trinidadban és Angolában.

A kínai gázóriás a BP-vel kötött szerződés napján az angol-holland Royal Dutch Shellel stratégiai szövetséget kötött. A partnerség közös LNG-projekteket, brazíliai és gaboni mélytengeri termelést, és további szállító, finomító és értékesítő feladatokat takar.

A BP üzlet előtt nem sokkal az orosz Gazprom egy sokkal nagyobb kínai üzletet jelentette be. 400 milliárd dolláros megállapodást kötött az állami CNPC társasággal, amelynek 30 éven át évi 38 milliárd köbméter gázt küld. A szállítás szolgáló, Szibéria Ereje nevű vezeték első, nagy átmérőjű csöveinek a szállítása júliusban indul, az első varrathegesztésre pedig augusztusban kerülhet sor.

A szerződés aláírása után felgyorsultak a szükséges termelő-beruházások, gázfeldolgozó létesítmény- és egyéb fejlesztések is Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnökének bejelentése szerint. A Szibéria Erején az első szállítmányt 2019-ben indítják útnak Kínába, amely tavaly 32,4 százalékkal több vezetékes gázt szerzett be, mint egy évvel korábban, cseppfolyós gáz vásárlásai pedig 22,9 százalékkal nőttek a BP tanulmánya szerint. Az ország saját gáztermelése is bővült 9,5 százalékkal. n B. H. L.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.