Lopez-fok, Nyugat-Afrika, 1722. február 10. A mai Gabon partjainál húzódó lapos földnyelv előtt három hajó horgonyoz. A legnagyobb egy 40 ágyús fregatt: a Royal Fortune, Bartholomew Roberts, az atlanti vizek legkeresettebb kalózának zászlóshajója. Bizonyára egyetlen tengeri rabló sem fosztogatott annyi rabszolgaszállítót, tehervitorlást, bárkát és halászhajót, mint Roberts: állítólag 400-nál is többet, Új-Fundlandtól Brazíliáig, a Karib-tengeren és Afrika partjainál. Egyetlen kalóz sem hajózik ezekben az években erősebb hajóval. Az alig 40 éves walesi a gondatlanságig rámenős.
Legénysége már napok óta ünnepli ebben az öbölben az utolsó rabló hadjárat sikerét. A férfiak a zsákmányolt hordókból merik a rumot. Sokan boldogan részegeskednek. A Little Ranger, mint egy arannyal, pénzérmékkel és ékszerekkel teli kincseskamra, mélyen merül a vízbe. A legénység elvégezte a vitorlások karbantartását és tisztítását. Ugyanis csak a tiszta testű hajó siklik elég gyorsan a hullámok között egy meglepetésszerű rajtaütéshez.
Roberts a reggelijét költi a kajütjében, amikor hajót jeleznek. Egy portugál vagy talán francia? Valószínűleg inkább egy cimbora, akit Roberts néhány nappal korábban vadászni küldött ki. Ekkor azonban az egyik tengeri rabló, aki a brit tengerészettől dezertált, felismerni véli a vitorlást: Ez a Swallow, az angol korona hadihajója, amelyen egykor maga is szolgált. A férfiak ordítanak és az alvókat rázogatják, a tántorgókat lökdösik előre; férfiakkal teli csónakok eveznek hektikusan az öböl vizén. Mások a kalózhajót készítik fel a kifutásra. Fél tizenegy körül a Royal Fortune felhúzza a horgonyt, és több mint 150 harcossal a fedélzetén a szembe fordul gyenge széllel. A fregatt ugyan a legerősebb tehervitorlással is képes felvenni a versenyt, de egy Swallow-hoz fogható királyi óceánjáróval, egy 32 fontos, palánktörő ágyúkkal felszerelt úszó erőddel szemben alig van esélye. Főleg nem félig részeg legénységgel.
Roberts merész tervet forral: háromárbocosával közvetlenül a Swallow-t célozza meg, hátában az enyhe szellővel akar elhaladni mellette, s megkockáztatja az oldallövegekből érkező össztüzet. A dezertőrtől tudja, hogy az angol vitorlás erőssége a szél elleni krejcolás, de hátszélben viszonylag lassan halad. Ha a Royal Fortune kibírja az első sortüzet, a frissen megtisztított törzzsel jó eséllyel elmenekülhet a tengeren. Recsegő vitorlarudakkal siklik a két hajó egymás felé. A fedélzeten feszült csend honol. Roberts az emberei között áll, díszes öltözéke világítóan karmazsinvörös mellényből és nadrágból áll, háromszögű kalapján vörös toll ékeskedik. Széles selyemövébe négy nemes pisztolyt tűzött. Fülsiketítő ropogás: a Royal Fortune-re ólom és vas csapódik, széttépi a fát, a kötélzetet és a vitorlázatot, gyilkos kartácstűz záporozik, a fedélzeten patakokban folyik a vér.
A kalózkodás fénykorának vége
A kalózkodás fénykorának vége a spanyol örökösödési háború 1714-es befejezésével áll összefüggésben. A Nagy-Britannia körül tömörülő koalíció Németalfölddel és a Habsburg császárral Franciaország ellen küzdött több mint tíz éven át a dominanciáért – a tengeren is és Európa és Amerika partjainál is. Ekkor azonban helyreállt a nagyhatalmak közötti egyensúly. Csak a Royal Navy több mint 30 ezer embert bocsát el. A kalózlevelek, amelyekkel addig a kapitányok az egyik háborús fél nevében legálisan vadászhattak az adott ellenségre, érvényüket vesztik. Számos kikötőben hamarosan ínség üti fel a fejét. Aki el tud szegődni valamely hajóra, a korábbi felét kapja fizetségül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.