Nem sikerült rendezni gázárral kapcsolatos orosz-ukrán vitát: az erről szóló kijevi tárgyalások eredménytelenül értek véget hétfőre virradóra, az orosz fél pedig kitartott korábbi álláspontja mellett, amely szerint reggeltől nem szállít gázt Ukrajnának, ha addig nem fizeti ki a csaknem kétmilliárd dolláros gázadósságát. Így is történt: a Gazprom a hatályos szerződés értelmében átállt az Ukrajna által igényelt földgáz előre fizetéses rendszerére, az ukrán Naftohaz így mostantól csak az előre kifizetett mennyiséget kapja meg - jelentette be ma reggel az orosz állami energetikai cég.
A megbeszélések után Szergej Kuprijanov, a Gazprom orosz gázvállalat képviselője közölte, hogy az orosz fél várja a felhalmozódott 1,951 milliárd dolláros gázadósság kifizetését június 16-án, hétfőn moszkvai idő szerint 10 óráig (magyar idő szerint reggel nyolc óráig), és amennyiben addig nem érkezik meg a pénz, az ukrajnai gázszállítások tekintetében áttér az előre fizetés rendszerére. Mivel ez így történt, ez azt jelentette, hogy reggel leálltak az Ukrajnába irányuló gázszállítások.
Ma hajnalban azt is nyilvánosságra hozta az Európai Bizottság, hogy milyen megállapodást javasolt a háromoldalú gáztárgyalásokon, Brüsszel azt is közölte: Kijev elfogadná a javaslatot, de Moszkva nem megy bele az alkuba.
A bizottság közleménye szerint a jelenleg fennálló hátralékokat Kijevnek összesen hét részletben kellene rendeznie, ebből az első 1 milliárd dollár kifizetését még hétfőn. A maradék pénzt hat részletben az év végéig kellene Kijevnek átutalnia.
Az árat illetően Brüsszel olyan kompromisszumot javasol, amelynek értelmében Ukrajna nyáron 300, télen pedig 385 dollárt fizetne a földgáz 1000 köbméteréért.
Oroszország ezzel szemben azt követeli, hogy Kijev azonnal utaljon át 1,9 milliárd dollárt, a fölgáz 1000 köbméterenkénti ára pedig 385 dollár legyen, évszaktól függetlenül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.