BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Viszi az állam Paks II-t

Tízmilliárd forintért közvetlenül az állam ellenőrzése alá kerül a két új paksi nukleáris blokk építésére létrehozott társaság – döntött tegnap MVM Zrt. közgyűlése. Ugyanekkora összeggel kell megemelni a Déli Áramlat Zrt. alaptőkéjét, e társaságnak ma ülnek össze a tulajdonosai

A piaci várakozásokkal ellentétben nem mozdította el posztjáról Baji Csaba elnök-vezérigazgatót az MVM Zrt. tegnapi közgyűlése, viszont jelentősen megkurtította a csoportot. Döntése szerint az MVM-től az államhoz kerül az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. tulajdonjoga, mégpedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) útján. A gazdát cserélő projektcég 2012-ben 9 milliárd forintos alaptőkével jött létre, most pedig 10,158 milliárd forintért kerül az államhoz. Árát a Deloitte Zrt. és az Ernst&Young Kft. vagyonértékelése alapján határozták meg.

A tegnapi tájékoztatón azzal indokolta Paks II. közvetlen állami ellenőrzés alá vételét a paksi bővítés kormánybiztosa, Aszódi Attila, hogy az új felállásban rövidebb, gyorsabb és egyszerűbb lesz a bővítés előkészítésével kapcsolatos döntéshozatal. Az orosz kivitelezővel folyó tárgyalásokat ezentúl a miniszterelnökség irányítja, a részletek még nem dőltek el. „Addig is rendben zajlottak az előkészületek, amíg a projektcég az MVM tulajdonában volt, az együttműködés is nagyon hatékony volt” – válaszolt lapunknak Aszódi Attila –, „de a szerződések megvalósítása során már nagyon sok esetben lesz szükség tulajdonosi döntésre, amire az új struktúra egyszerűbb és gyorsabb megoldást ígér, mint az eddigi. A kormánybiztos emlékeztetett, hogy a bővítésről 2014 januárjában aláírt magyar-orosz kormányközi szerződés kapcsán további három megállapodást kell kötni. Ezek a tervezésre és az építésre, az üzemeltetésre és a karbantartásra, valamint az üzemanyag-ellátásra vonatkoznak. Magyar tervek szerint e megállapodások az év végére aláíráskészek lesznek.

Az állam nemrég már levette az MVM válláról a Magyar Gáz Tranzit Zrt. tulajdonlásának a terhét is, szeptemberben pedig megbízta az MFB-t egy állami gáznagykereskedő létrehozásával, holott az MVM nem sokkal előtte vásárolta meg az ország meghatározó gáz nagykereskedőjét az E.On-tól.

Kérdésünkre, hogy az MVM a jövőben mire fog összpontosítani, Baji Csaba közölte: „az MVM a régió meghatározó energetikai csoportja kíván lenni, ez a küldetése nem változott meg. Elsősorban olyan stratégiai projektek megvalósítására törekszik, amelyek segítik az ország hosszú távú energia-ellátását, illetve Magyarország gazdaságfejlesztési érdekeit.”

A közgyűlés határozott az MVM 50 százalékos érdekeltségébe tartozó Déli Áramlat Zrt. 10 milliárd forintos alaptőke-emeléséről is, mert a vezeték nyomvonala mintegy 50 százalékkal hosszabb lesz az eredetileg tervezettnél. A végső szót ma hozza meg a Déli Áramlat közgyűlése. (Az összegből tehát 5-5 milliárd jut az MVM-re és a Gazpromra.) Az MVM megvásárolja az erdélyi Úz-völgyben lévő, 7,48 megawattos vízerőmű 90 százalékát. A cég közleményben nem szereplő vételár a KPMG vagyonértékelésén alapult.

Jön a banki elszámoltatás éve

A tájékoztató előtt Kurucz Éva kormányszóvivő a következő költségvetésről tartott hétfői és keddi kormányülésen elhangzottakra emlékeztetve hangsúlyozta, hogy 2015 az elszámoltatás éve lesz, mégpedig a banki elszámoltatásé.

Ennek köszönhetően több pénz marad a családoknál, ami majd kedvezően hat a keresletre is. Megszorítások most sem lesznek. A kormány szeretné továbbá jelentősen csökkenteni a bürokráciát a lakosság és a vállalkozók érdekében is. A szóvivő azt ígérte, hogy az ezekkel kapcsolatos konkrét döntésekről is be fognak majd számolni.

Ennek köszönhetően több pénz marad a családoknál, ami majd kedvezően hat a keresletre is. Megszorítások most sem lesznek. A kormány szeretné továbbá jelentősen csökkenteni a bürokráciát a lakosság és a vállalkozók érdekében is. A szóvivő azt ígérte, hogy az ezekkel kapcsolatos konkrét döntésekről is be fognak majd számolni.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.