A ralit tegnap egy amerikai készletadat táplálta. Az API (American Petrol Institution) felmérése szerint a nyersolaj készletek másfél milllió hordóval csökkentek egy hét alatt, ezen belül az oklahomai Cushingnál lévő átadási ponton 336 ezer hordóval mértek kevesebbet. – A készletek csökkenését a szereplők úgy értelmezik, hogy a piac kezd feszessé válni – írta tegnapi elemzésében a Commerzbank. A Reuters idézi Varga Tamást, a londoni PVM Oil Associates elemzőjét, aki szerint az olaj piaca egyértelműen bika üzemmódban van.
A nyersanyag magára találását a kereslet élénkülése mellett a geopolitikai feszültségek is segítik. A befektetők elsősorban a legnagyobb olajtermelő, Szaúd-Arábia szomszédságában zajló jemeni konfliktusra fókuszálnak. Jemen ugyan nem számít jelentős olajtermelőnek, viszont fontos szállítási útvonalakat ellenőriz. Emellett a harcok esetleges átterjedése Szaúd-Arábiára beláthatatlan következményekkel járna az olajpiacon. Képlékeny a líbiai helyzet is, ahol legutóbb egy északi olajkikötőt kellett bezárni a zavargások miatt.
Az emelkedés mellett szólnak a devizaárfolyamok is. A euró/dollár kurzus tegnap már 1,13 felett járt, márpedig a dollár gyengülése olcsóbbá teszi a nem dollárban számoló országok számára az olajat, ami rendszerint felfelé löki az árfolyamot.
Miközben a befektetők töretlen lelkesedéssel játszanak a további emelkedésre, és az elemzők növekvő keresletről beszélnek, a fizikai olaj piacán mozgó kereskedők már kevésbé opimisták. Ahogy a Reuters tudósításából kiderül, több tízmilió hordó olaj vár vevőre Európában, és a nyugat-afrikai, azeri, északi-tengeri kereskedők a visszafogott keresletre panaszkodnak. A fizikai piac és a határidős jegyzések által sugallt kép közötti eltérés 2014 júniusára emlékeztet, amikor a fizikai piac gyengesége végül is jó indikátora volt a határidős árak összeomlásának. Dario Scaffardi, a Saras független olasz finomító alelnöke szerint a piac jól ellátottnak számít jelenleg, a határidős árak pedig rövid távon elszakadhatnak a valóságtól, nem feltétlenül tükrözik pontosan a fizikai piac állapotát.
Az európai finomítók egyik kedvelt alapanyagából, a jó minőségű azeri könnyűolajból például 10 szállítmány vár vevőre a májusi szállítási programból, miközben két nap múlva megnyílik a júniusi szállítási szakasz is. Nem csoda, hogy az áltlalában a Brenthez képest prémiummal árult olajfajta ára nagyon nyomott, a prémium a decemberben tapasztalt alacsony szintre csökkent, ami egyben öt éves mélypontot jelentett. Még rosszabb a helyzet a nigériai és angolai olaj esetében, miután ezek fő felvevő piaca, India inkább az olcsóbb venezuelai és iraki olajra állt át. Az OPEC és a Nemzetközi Energia Ügynökség álal közölt adatok is azt mutatják, hogy a világ olajfogyasztása jelenleg napi másfélmillió hordóval alacsonyabb, mint a kitermelés. A kereskedők szerint pedig egyre egyértelműbben látszik, hogy a kitermelt olaj egy részére nem lehet vevőt találni.
Óvatosak a cégek is
Maguk az olajcégek óvatosnak tűnnek, és arra számítanak, hogy a mostani felívelés nem lesz tartós. Legalábbis erre lehet következettni abból, hogy – amint Petser Tamás, az Erste elemzője lapunknak elmondta – a nagy cégek az áremelkedést kihasználva sorra nyitnak eladási hedge pozíciókat, vagyis megpróbálják a jelenlegi árszinteken eladni jövőbeni kitermelésüket. Ez volt tapasztalható tavaly nyár elején is, amikor a Brent még 100-110 dolláron állt. Azóta kiderült, hogy az olajcégeknek volt igazuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.