Az elemzői várakozásoknál jóval erősebb negyedévről számolt be a Richter Gedeon Nyrt. tegnap megjelent első negyedéves gyorsjelentésében: igaz, a 15 milliárd forintos, a tavalyit 61 százalékkkal meghaladó adózott eredményt egy egyszeri tétel is segítette. A délelőtti sajtótájékoztatón aztán Bogsch Erik vezérigazgató elmondta, hogy ez a tétel csak 1-2 millió euró volt, vagyis a javulás oroszlánrésze a rendes tevékenységből jött össze. A részvényárfolyam ennek megfelelően csaknem három százalékot emelkedett és 4600 forinton zárt.
Bogsch Erik értékelése szerint is jól sikerült az első negyedév, de rögtön hozzátette, ebből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni. – Óva intenék mindenkit attól, hogy az eredéményeket néggyel megszorozza – mondta. Rendkívül bizonytalan ugyanis a működési környezet. A társaság fő piacai közül több helyen nagy a politikai és gazdasági bizonytalanság, másrészt az árfoyamok ingadozása is szélsőséges. És nem csak a társaság teljesítményét jelentősen befolyásoló rubelre kell gondolni, de a tavalyi 1,37-ről 1,05-ig zuhanó euró/dollár mozgása is felülírhatja a terveket. Emiatt a Richter most a szokásostól eltérően nem is módosította idei tervszámait, csupán az üzemi eredményhányadra adott az eddigi 10 százaléknál mérsékelten optimistább, 11 százalékos prognózist, valamint a bruttó fedezeti várakozását javította 59-ről 60 százalékra. Előbbi az első negyedévben ennél jóval kedvezőbb, 15,8 százalék volt.
A gyógyszercég hagyományosan legerősebb, FÁK-beli piacain csökkenő árbevételről számolt be, ezen belül Oroszországból 12 százalékka kevesebb euró folyt be, rubelben azonban 28 százalékkal nőttek az eladások. Ukrajna helyzete viszont aggasztó, a vásárlóerő jelentős csökkenéséről, gyors elszegényedégről számolt be a Richter, de az árbevétel 50 százalékos csökkenéséért a hrivnya drasztikus leértékelődése is felelős.
Kelet-Európában összességében romló teljesítményről számoltak be, a Nyugat-európai piacokon – ahol a forgalom csaknem 80 százaléka nőgyógyászati készítményekből áll – valamint az Egyesült Államokban viszont szép növekedést sikerült elérni. Az USA-ban főleg a sürgősségi fogamzásgátló eladásai pörögtek föl. Jól teljesített a Richter Latin-Amerikában és KÍnában is, a hazai eladásai pedig 15 százalékkal emelkedtek, ami a gyógyszerpiacnál nagyobb növekedést jelent. Bogsch elmondta, hogy Európában egyre több országban nehezedik nyomás a gyógyszerárakra és vezetnek be a helyi kormányzatok árcsökkentő intézkedéseket. A társaság ezért is ügyel fokozottan költségei alakulására, amit az első negyedévben is sikerült kordában tartani.
A Richter originális gyógyszerei közül a Cariprazine amerikai engedélyeztetésének van most a legnagyobb hatása az árfolyamra Bogsch szerint. A cég amerikai partnere, az Actavis szerint előfordulhat, hogy a második negyedévre várt FDA-jóváhagyás csúszik. amennyiben viszont időben megkapják az engedélyt, az új gyógyszer már az év végén megjelenhet az amerikai piacon. Európában az Esmya terápiás kiterjesztésében ért el sikereket a társaság, miután az uniós hatóságok elismerték, hogy nemcsak a méhmióma műtét előtt, hanem a helyett is alkalmazható a készítmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.