BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ömlik az olaj a piacra

Ömlik az olaj a piacra az Északi-tengerről, Nigériából, s a múlt évhez képest emelkedik a kitermelt mennyiség az Egyesült Államokban is. Oroszország nem csatlakozik az OPEC-hez, és nem csökkenti a kitermelést, miközben a kínai félelmek is múlóban, ám az amerikai palatermelő cégek pénzügyi helyzete egyre romlik, ahogy az árak ereszkednek lefelé.

Augusztus utolsó három kereskedési napja nagyon megmozgatta az olajpiacot, a fedezeti alapok fejvesztve szabadultak az áresésre játszó rövid pozícióktól, tíz dollárral nyomva feljebb a kínai gazdaság lassulása miatt egyre olcsóbb fekete arany árát. Az amerikai WTI hordónkénti ára 39-ről 49 dollárra emelkedett e rövid három napban, ám azóta fokozatosan süllyed, kedden újra a 45 dolláros szint közelében mozgott az ár. A valamivel drágább Brent hasonló pályát futott be, kedden 49 dollár körül szilárdult meg az ára, a kedvező német gazdasági adatok hatására, annak ellenére, hogy a kínai olajimport augusztusban 13 százalékkal esett vissza.

Az olaj ára a tavaly júniusi csúcsponthoz képest hatvan, az idei nyári rekordhoz viszonyítva huszonöt százalékkal zuhant. Az ok változatlanul a bőségben keresendő. A múlt év őszén az exportálók szervezete (OPEC) úgy döntött, hogy a túlkínálatot nem a kitermelés visszafogásával kezeli, hanem hagyja esni az árat, hátha a magas árakhoz szokott amerikai palatermelők, akik a többlet nagy részét előállították, bajba kerülnek, s nem bírják a versenyt.

A stratégia sikere egyelőre kétséges. A friss adatok szerint az Északi-tengeren most fordulnak termőre azok a fejlesztések, amelyeket még a százdolláros olajár időszakában határoztak el. Ebből a térségből októberben várhatóan napi 2,1 millió hordó érkezhet. Utoljára 2012 májusában bányásztak itt ennyi olajat. Nigériában helyreállították a csővezetékeket, onnan napi 2,2 millió hordó kerül a piacra, s Angolából is napi 1,7 millió. Az amerikai készletek pedig százezer hordóval meghaladják az ötéves szezonális átlagot. S miközben Kínában apad a kereslet, Irán is arra készül, hogy növeli a kitermelést. A Bloomberg diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a szankciókat a jövő év első három hónapjában oldhatják fel. A teheráni tervek szerint a kitermelés ezt követően gyorsan napi félmillió hordóval bővülhet, majd fél éven belül egymillió barrellel.

z augusztus végi piaci közjáték oka az lehetett, hogy a felülvizsgált amerikai adatok a kitermelés némi csökkenésére utaltak, miközben az OPEC tárgyalási készségének adott hangot az árak stabilizálásának érdekében. De hamar kiderült, hogy ezek a fejlemények nem befolyásolják érdemben a helyzetet, ráadásul az OPEC valószínűleg nem készül egyeztetésekre. Ráadásul Moszkva jelezte: nem csatlakozik a szervezethez, legfeljebb megfigyelői státusra tart igényt, és nem kívánja a kitermelés mérséklésével alakítani az árat.

Az amerikai kitermelés hét százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet, miközben májushoz képest júniusban valóban csökkent a felszínre hozott mennyiség, napi százezer hordóval. Így is napi 9,3 millió hordót töltöttek meg olajjal, ideértve a palarétegeket kiaknázó cégeket is. Az amerikai Energia Információs Hivatal adatai azt mutatják, hogy miközben tavaly október óta 58 százalékkal csappant meg a működő fúrótornyok száma, a kitermelés hatékonysága drámai iramban javul.

A Factset információs szolgálat jelentésére irányítva a figyelmet a Financial Times közölte, hogy a palatermelők tőkebefektetése és a működésből származó bevétele között a különbség az év első hónapjában meghaladta a harmincmilliárd dollárt. A tőkepiacok lelkesen vetették bele magukat a palakutatások és a kitermelés finanszírozásába a magasabb olajár időszakában, ám a lendület kezd alábbhagyni. Az első negyedévben ezek a cégek még tízmilliárd dollár értékben adtak el részvényeket, és hatmilliárdért kötvényeket, de nyáron már alig tudtak értékapírokat értékesíteni. A Citigroup elemzése szerint most dől el, hogy mely palavállalkozások maradnak talpon a keményedő finanszírozási feltételek között.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.