BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordév a fúziók piacán

Minden tekintetben rekordévet hozott 2015 a vállalategyesülések terén, összesen 6760 milliárd dollár értékű ügyletet jelentettek be az érintettek.

A fúziók és felvásárlások (M&A) világpiacán rekordévet hozott 2015, s hacsak nem időzítenek szilveszterre még egy-két nagy durranást, akkor 4900 milliárd dolláros lesz az idei végösszeg a Dealogic adatai szerint. Az eddigi csúcsot 4610 milliárd dollárral 2007-ben mérték. És ez az összeg még nem tartalmazza a külön kezelt, tízmilliárd dollár feletti megafúziókat, amelyeknek a száma igencsak megugrott: 67 darab ilyen volumenű üzlet született 1860 milliárd dollár összértékben, utóbbi a tavalyi teljesítménynek több mint duplája. A 2006-ban felállított 48 tranzakciót jelentő csúcs itt is megdőlt. A megafúzióknál az egészségügyi szektor volt a legaktívabb, az itt bejelentett 12 vállalategyesülés piaci összértéke 439 milliárd dollárra rúg, szemben a tavalyi 211 milliárddal.

Az idei legnagyobb tétel is az egészségügyhöz fűződik, az Pfizer és az Allergan november 23-án hivatalossá vált egyesülési szándéka mögött 160 milliárd dolláros érték húzódik. Ez minden idők második legnagyobb ügylete, a csúcsot a Vodafone AirTouch tartja a német Mannesmann 1999-ben történt, sokat vitatott 172 milliárd dolláros bekebelezésével. A második helyre futott be az Anheuser-Busch InBev és a SABMiller, a világ sörgyártásának együtt 30 százalékát adó, piaci részesedés alapján pedig első, illetve második helyezettjének ősszel bejelentett 106 milliárd dolláros frigye. A már jóváhagyott ügyleteket listázó statisztikákban – mint a Forbesé – ez a fúzió áll az élen, a Pfizer–Allergan-egyesülésre még nem mindenki vesz mérget. Ahogy a két amerikai vegyipari gigász, a DuPont és a Dow Chemicals december 11-én megszellőztetett fúziója is feltehetőleg a jövő évi listán szerepel majd. A 130 milliárd dolláros ügylet kérészéletűnek tekinthetó annyiban, hogy a házasságkötéskor már a válási papírokat rendezgetik, hiszen kifejezetten azért kelnek egybe, hogy utána három életképesebb és magasabb összértéket képviselő céget hozzanak létre az egyes üzletágak összevonása és a szinergiák felszabadítása révén. Mindez azt jelenti, hgy a német BASF csak rövid időre veszíti el a világ legértékesebb vegyipari cégének járó titulust.

Az egészségügy mellett a technológia és a távközlési szektor volt még kiemelkedően aktív az idén, előbbihez 246, utóbbihoz 172 milliárd összértékű megafúzió kötődik. A felek összehozásában és az ügylet lebonyolításában tanácsadói oldalról közreműködő cégek toplistáját hagyományosan a Goldman Sachs vezeti, amely 1760 milliárd összértékű üzlet után adhatott számlát, mögötte a Morgan Stanley (1500 Mrd) és a JPMorgan (1490 Mrd) következik a sorban.

A felvásárlásokra az olcsó finanszírozás mellett a nagyobb profitért kifejtett részvényesi nyomás is ösztönzően hat. Az aktivisták, így Carl Icahn, Bill Ackman, Daniel Loeb, Nelson Peltz és társaik oda fektetik be saját és ügyfeleik pénzét, ahol gyors felfutást és kivételes profitot szimatolnak – rövid távon. A  pénzbőség és a befektetői nyomás 2016-ben is jellemző marad, de többen arra figyelmeztetnek, hogy a fejlett világot érintő terrorveszély és egy esetleges válság kialakulása alááshatja az üzleti bizalmat, és véget vethet a fúziók sorozatának. Richard Sheppard, a Deutsche Bank vállalatfelvásárlási ügyekért felelős európai főnöke szerint mind több a figyelmeztető jel, ezek közé sorolja, hogy a bevételeik megzuhanása miatt egyre több energiacégnek okoz majd nehézséget a korábban felvett hitelek törlesztése, a vállalati kötvénypiacon is egyre nő a szorult helyzetbe került kibocsátók száma. Ez pedig nem a növekedést, hanem a túlélést elősegítő ügyletek létrejöttének kedvez – jegyzi meg írásában a Financial Times.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.