A raktározási, szállítási szektor árbevétele tavalyelőtt és az azt megelőző évben is szolidan emelkedett, de a nyereség 2014-ben látványosan meglódult. Amíg 2013-ban az ágazat szereplői összesen nem egész 50 milliárd forint mérleg szerinti eredményről számoltak be, addig egy évvel később már több mint 190 milliárd forintot értek el, feltehetőleg a második fél évben tapasztalt jelentős üzemenyagár-esés miatt. A gázolaj ára 2015-ben is tartósan alacsony maradt, sőt tovább csökkent. Ezért tavaly valószínűleg a vállalati eredmények akár tovább is emelkedhettek, de erről pontos adatok csak a mérlegek május végi leadása után lesznek – mondta lapunknak Pertics Richárd, az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató igazgatója.
Ugyanakkor a Magyarországon a szállítmányozást, fuvarozást és raktározást fő tevékenységként végző cégek száma tavaly több mint öt százalékkal, 18 650-re csökkent. Ennél még az építőiparban is kisebb arányban szűnnek meg a cégek.
A magas megszűnési ráta és az alacsony cégalapítási kedv azonban csak első ránézésre tűnik riasztónak – mondja az Opten szakértője. Ugyanis ezt a szektort is elérte a cégbíróság szigora és az ennek nyomán meginduló megszűnési hullám. A cégbíróság 2013 második felében elkezdte megtisztítani a cégvilágot a nem működő, alvó vagy teljesen magára hagyott vállalkozásoktól. Ezért mind több cég ellen indult kényszertörlési eljárás, s a legnagyobb számban tavaly alkalmazták ezt a jogi eszközt a vállalkozásoknál.
Ezt a folyamatot jelzi a felszámolási eljárás következtében megszűnő cégek számának alakulása is.
A szállítmányozás, fuvarozás és raktározás ágazatban a válság utáni nehéz években indult felszámolási eljárások száma 2013-ban tetőzött, és elérte a 911-et. Ez tavaly 800-ra csökkent. Bár az ágazati felszámolási arány magasabb az átlagnál, de a trend határozottan javul – mondja az Opten igazgatója. A cégbíróság által generált megszűnési hullám ugyanakkor biztosan nem érintette a jól működő társaságokat. Így a korábbinál jobb állapotban levő szektor várja a gazdasági fellendülést. Ez a lakossági fogyasztáshoz kapcsolódó szállítmányozási és raktározási tevékenységnél már meg is indult. Az év második felétől, de még inkább 2017-től pedig a szektor egyik másik nagy megrendelője, az építőipar is új lendületet adhat az ágazatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.