Megint a zűrzavar lett úrrá az olaj piacán, miután Szaúd-Arábia elvetette annak lehetőségét, hogy a közeljövőben a kitermelés visszafogásával segítsenek mérsékelni túlkínálatot. A királyság olajminisztere, Ali al-Naimi a MarketWatch szerint úgy fogalmazott: nincs értelme arra pazarolni az időt, hogy kitermeléscsökkentést akarjanak elérni. Al-Naimi azzal próbált enyhíteni szavain, hogy hozzátette, ha a nagyobb olajországok mind vállalják a termelés befagyasztását, akkor a most magas készletek idővel leépülnek. Ez nem sokat használt: a WTI ára ma az elektronikus kereskedésben majdnem 4 százalékkal 30,56 dollár/hordóig is esett, a Brent 2,2 százalékkal 32,53 dollárig süllyedt. Egy órával az amerikai tőzsdenyitás után azonban a kereskedők jócskán visszarántották az árakat, miután az USA energiainformációs hatósága (EIA) közzétette a múlt heti készletadatokat, amelyek az American Petroleum Institute egy nappal korábban kiadott adatainál jóval alacsonyabbak lettek.
A múlt héten nagyot emelkedtek az év elején újra padlóra kerülő olajárak, egészen a 35 dollár fölötti magasságba, mert több nagy olajtermelő ország – élén Szaúd-Arábiával és Oroszországgal – megegyezett, hogy a januári, egyébként rekordközeli szinten befagyasztja termelését. Az áremelkedés azonban hamar leállt azt követően, hogy Irán közölte, nem fogja vissza a saját termelését, amíg az nem éri el az ország ellen 2012-ben hozott, idén januárban feloldott nemzetközi szankciók előtti szintet. Irán korábban napi 4 millió hordó körüli olajat hozott felszínre, most valamivel 3 millió alatt termel, és már a szankciók megszüntetésekor értésre adta, hogy még az idén napi 2 millió hordóra kívánja növelni az exportját. Több mint vicces, hogy mások eközben napi 10 millió hordó fölötti szintet fagyasztanának be maguknak – jelentette ki az iráni olajminiszter, Bijan Zangeneh, utalva a szaúd-arábiai kitermelésre.
Szaúdi kollégája amúgy más megoldást is felvetett egy houstoni olajipari konferencián: jobb volna hagyni a kereslet növekedését, a nem hatékonyan kitermelt kínálat csökkenését – utóbbit az AP tudósítása szerint azzal is kiegészítette, hogy az ilyen termelőknek ki kell szállniuk. Al-Naimi nem nevezte meg nyíltan az egyesült államokbeli vagy a kanadai olajpala-, illetve olajhomok-kitermelőket (ezek viszonylag költséges módszerekkel dolgoznak), de elemzők szerint elég nyilvánvaló, mire gondolt, hiszen a bő másfél éve tartó olajáresésben az is nagy szerepet játszott, hogy az olaját olcsón felhozó Szaúd-Arábia az árak alacsonyan tartásával a piacait akarja védeni a drágábban működő konkurensekkel szemben.
Az olaj viszi magával az értékpapírokat is
Az olajárak újbóli lejtmenetét, majd visszafordulását ma a tőzsdék is lekövették, az S&P 500 a lélektani határt jelentő 1900 pont alá is benézett, a Dow pedig 250 pontnál is többet esett a kereskedés első órájában – a vártnál kedvezőbb készletadat aztán az indexeket is megfogta. A CNBC által megkérdezett elemzők szerint rossz látni, hogy a részvényárfolyamok ennyire az olajtól függnek – ez nem volt jellemző az elmúlt évtizedben –, de ehhez jobb hozzászokni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.