BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indulhat a MARK

Megszerezte az EU jóváhagyását, így megkezdi tényleges működését az MNB által alapított eszközkezelő. A kezdéshez 300 milliárdos hitelkeretet biztosít a jegybank.

Az Európai Bizottság jóváhagyta a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt. működését, így a társaság elkezdheti a problémás kereskedelmi ingatlanfinanszírozáshoz kapcsolódó eszközök megvásárlását – jelentette be Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke tegnap Budapesten. A 2014 novemberében megalapított eszközkezelő működéséről csaknem egy évig tárgyaltak a felek, ám az EU a módszertani átvilágítást követően megállapította, hogy a jegybank és a MARK szakemberei által a problémás eszközportfóliók vásárlására kidolgozott módszertan piaci árazást biztosít, és nem tartalmaz állami támogatást a programban részt vevő pénzügyi intézmények számára.

A MARK feladatkörébe a problémás eszközök vásárlása, kezelése és eladása tartozik. Az eszközkezelő társaság kezdetben jegybanki ráutaltsággal működik, ám ez fokozatosan csökkenne, majd középtávon megszűnne. A társaságnak az MNB által biztosított, 300 milliárd forintos hitelkeret áll rendelkezésére a vásárlási időszakban.

Kandrács Csaba, a MARK Zrt. vezérigazgatója közölte: az eszközkezelő a részletes bizottsági határozat készhezvétele után, várhatóan március elején hirdeti meg hivatalosan az eszközvásárlási program feltételeit. Ezt követően a tervek szerint 15 hónapig tart a vásárlási szakasz, amelyben minden pénzügyi intézmény részt vehet, ezt pedig a hét évre tervezett „értékteremtési periódus” követi majd. A programban való részvétel önkéntes, ugyanakkor a MARK minden, a feltételeknek megfelelő portfólióra kötelező vételi ajánlatot tesz. A MARK három üzletága 300-500 eszköz kezelésére készül a portfólióépítés időszakában. Fontos megkötés, hogy a bankok csak teljes portfóliójukat ajánlhatják fel, egyes eszközöket nem. A hiteleknél 500 millió, az ingatlanoknál pedig 200 millió forint az alsó limit bruttó értéke. Kandrács Csaba hangsúlyozta: a MARK Európában az első, piaci árazás mellett működő eszközkezelő, amely megkapta az Európai Bizottság jóváhagyását, így benchmarkként szolgálhat.

Nagy Márton elmondta: a potenciálisan érintett hitelállomány bruttó értéke ezermilliárd forint körül mozog, a nettó érték pedig ennek nagyjából a fele. Az alelnök tájékoztatása szerint a MARK profitorientáltan működik majd, az elvárt hozam viszont nem nyilvános. A profit a jegybankot illeti meg, amíg ő a tulajdonos, ám ez a tulajdonosi összetétel esetleges későbbi módosulásával változhat.

Az olasz program is mehet

Jóváhagyta a bizottság az olasz állami garanciaprogramot is. Ennek keretében egy egyedi irányítású magántársaság megvásárolná és értékpapírosítaná a bankok nemteljesítő hiteleit, és az értékpapírosított eszközöket különböző kockázatú kibocsátások, köztük állami garanciával fedezett elsőbbségi kötvények formájában befektetőknek értékesítené. A bizottság értékelése szerint az elsőbbségi kötvényekre adott állami garanciát a piaci feltételek között működő magánszereplők által elfogadható módon díjazzák.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.