BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leírások mellett is hasított a Mol

Bár a Mol félezer milliárd forintos leírásai meghaladták a piaci várakozásokat, ezt a befektetők szemében kompenzálta a cég kedvező kitermelési és finomítói teljesítménye.

Az egyik szemünk sír, a másik nevet – fogalmazta meg találóan az Erste Befektetési Zrt. elemzője, mit érzett a piac a Mol 2015. évi gyorsjelentésének olvastán. A szomorúságot az okozta, hogy a hazai energetikai óriás 500 milliárd forintot írt le kutatási-termelési eszközein a negyedik negyedévben, jó 200 milliárddal többet, mint amennyit a kívülállók feltételeztek. Amiatt, hogy a termelés a hordónkénti (1 hordó = 159 liter) 30 dollár körüli olajárak miatt már veszteséges lehet.

A legjobban, mintegy 220 milliárd forinttal az Egyesült Királyságban lévő eszközeit értékelte le a Mol, ami nem csoda, hiszen az északi-tengeri mezők működtetésének költségei globálisan a legmagasabbak. A kurdisztáni Akri-Bijeel mező és a kameruni eszközeit a munkálatok befejezése miatt kellett teljes egészében kivezetni a könyvekből, míg a Mol által 49 százalékban tulajdonolt horvát INA szíriai, adriai, angolai és egyiptomi termelőberendezéseinek értékét a frissített, 60 dolláros hosszú távú olajár-várakozásaihoz kellett igazítania.

A leírások részvényenként 1700 forinttal nagyobbak a piac által vártnál, de a Mol-papírok még 200 forinttal sem estek a tegnapi tőzsdenyitást követően, sőt később ezt a mínuszt félig ledolgozták. Ennek oka csak kisebb részben az, hogy a piac a leírások egy részét – a kurdisztáni eszközök kivezetését a könyvekből – már annak tavaly szeptemberi bejelentését követően beárazta, s a mostanihoz hasonló komolyabb leírásokra a jövőben nem kell számítani.

Nagyobb pozitív hatást váltott ki, hogy a cég kitermelése és finomítói tevékenysége is jól alakult. A befektetők által leginkább követett, újrabeszerzési árakkal becsült tiszta EBITDA (adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) nagyobb lett az elemzői becsléseknél. A profit jelentős részét hozó finomítás és kereskedelem a piaci várakozásoknak megfelelően jól teljesített, de a kitermelési volumen és a kisebb fajsúlyú gázüzletág is kellemes meglepetéssel szolgált.

Bár a jelentős számviteli veszteség a Mol nettó eladósodottságát 2,5 százalékponttal 20,6 százalékra növelte, ez még mindig jóval elmarad a komfortzóna felső határának tekinthető 30 százaléktól. Mivel pedig az alacsony olajárak miatt a Mol is beruházásai visszafogására kényszerül, szabad készpénztermelése nagyon erős lehet. Emiatt az Erste elemzői már azt várják, hogy a cég magasabb osztalékkal honorálhatja részvényeseit, mint tavaly, amikor papíronként 485,90 forintot fizetett. S nemcsak azért, mert a Magnolia-kötvények visszahívása miatt eleve több juthat egy Mol-részvényre.

A közelgő osztalékfizetés és a még mindig vonzónak mondható árazás miatt a tegnap 14 ezer forint körüli árfolyam jelentősebb csökkenéseit érdemes vételi lehetőségként kezelni – vélik a KBC Equitasnál. Különösen, hogy Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója biztató jövőképet vázolt. Noha a bizonytalanság tovább nő az olajpiacon, még többet fektetnek a hatékony és jelentős készpénztermelő képességű finomításba és kereskedelembe, hogy a hosszú távú növekedést biztosítsák. Emellett folytatják a kitermelési divízió átalakítását, hogy a Mol 35 dolláros olajárnál is nyereségesen működhessen. „Legfőbb célunk 2016-ban is kétmilliárd dollár körüli EBITDA elérése olyan készpénztermelés mellett, amely nemcsak saját befektetéseinket, hanem a tulajdonosainknak fizetett osztalékot is fedezi, akár kedvezőtlen körülmények között is” – jelentette ki Hernádi Zsolt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.