Takarékos üzemmódra vált a Devon
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságKapitulált a 30 dolláros olajár előtt a legnagyobb független amerikai olajtársaság is: a Devon Energy csatlakozott azon társaihoz, amelyek beruházásaik radikális visszafogásával, leépítésekkel és a termelés csökkentésével próbálnak alkalmazkodni a megváltozott versenykörülményekhez. A Devon a tavalyi negyedik negyedévről 4,5 milliárd dolláros veszteséget jelentett, egy évvel korábban még „csak” 408 milliós mínuszon álltak. A cég azonban fedezeti ügyletekkel elérte, hogy az egyszeri tételektől szűrt kiigazított eredménye pozitív maradt: a 319 millió dollár az előző negyedévben elértet 3 millióval haladja meg.
Palaolaj-feltárásokra és -kitermelésre az idén közel 1,1 milliárd dollárral költenek kevesebbet, ez 6 százalékkal alacsonyabb felhozatalt jelent. Az idén ötödölik a létszámukat, azaz 1600 főtől válnak meg, és a második negyedévtől 24 centről jelképes szintre, 6 centre szállítják le a részvényenkénti osztalékukat, ezzel évi 320 millió dollárnyi friss pénzhez jutnak. Dave Hager vezérigazgató szerint ezzel a realitásokhoz és a nyersanyagpiaci körülményekhez igazították üzleti stratégiájukat, arról pedig nem tudnak nyilatkozni, meddig tarthat még ez a számukra sanyarú időszak. Az ilyenkor szokásos vagyoneladásokkal is próbálnak javítani tőkehelyzetükön. A fő profilhoz nem tartozó olaj- és gázipari eszközök eladásából 2-3 milliárd dolláros bevételre számítanak. A Motley Fool elemzői szerint viszont az idei év az egyensúlyi helyzet megtartásáról szól majd a nagy amerikai palaolaj-termelők, köztük a Devon Energy számára is.


