BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kifizetődik az olajcégek garasoskodása

Megtanultak takarékoskodni az olajvállalatok, ennek köszönhetően most már jóval nyugodtabban szemlélhetik a nyersanyagárak tőzsdei mozgását, mint tették jó másfél évvel ezelőtt. Ráncsimítóként hatott rájuk az áprilisi 22 százalékos drágulás is, ám ennek a kedvező hatásai már a második negyedév számait szépítik majd meg. A nadrágszíj meghúzása, az olykor brutális költségcsökkentések hosszú távon az olajtársaságok hasznára válnak; aki minél hamarabb alkalmazkodik a piaci helyzet változásához, az nyerheti a legtöbbet – derül ki a The Wall Street Journal összeállításából. Az első negyedév kétségtelenül gyenge volt az olajtársaságok szempontjából, de az egyes elemzők által vizionált „lenullázott nyereségjóslatok” nem jöttek be. A 13 éves mélypontra süllyedt olajárakkal szemben különösen az európai cégek fejtettek ki erős ellenállást. A BP 80 százaléknyit faragott a tavalyi évzáró negyedévének veszteségéből, a francia Total és a norvég Statoil pedig visszatért a nyereségzónába. A pénteken jelentő Eni 792 millió eurós veszteségének is örülni lehetett, hiszen a várakozásoknál messze jobb adattal jöttek ki az olaszok. A BP és a Statoil árfolyama azóta 4-4, a Totalé 2 százalékot erősödött, de az Eni is tartani tudta magát. Az Eni 13 milliárd eurós költségcsökkentésről és vagyoneladásról – ideértve a Tigázt – szóló programot hirdetett, ebben beruházásainak visszafogása és beszállítói szerződéseinek újratárgyalása is benne van, s a létszámszűkítés is elkerülhetetlennek látszik. A cég üzemi szinten még nyereséges, bár az egy évvel korábbinál 69 százalékkal alacsonyabb, 472 millió eurós volt a plusz, amiből a következő negyedévek még tovább faraghatnak. A kissé megkésett karcsúsítás lezárultával viszont visszanyerik majd rugalmasságukat és életerejüket az olaszok.

Amerikában lassabban haladnak az alkalmazkodással, bár a világ legnagyobb tőzsdén jegyzett olajtársasága, az Exxon Mobil is meglepte az elemzőket a vártnál kedvezőbb adataival. A cég nyeresége az előző évi ötmilliárd dollárról 1,8 milliárdra csökkent ugyan, de még ez is jobb a várakozásoknál. Ilyen, minimálisnak mondható profitot legutóbb 1999-ben mutattak ki, amikor a rivális Mobil 80 milliárd dolláros felvásárlásával letették a mai piacvezető cég alapjait. Az árbevétel 28 százalékkal 48,7 milliárd dollárra csökkent. A cég a kitermelésen 76 milliót vesztett, miközben a feldolgozásban elért 906 milliós nyereség a fele az egy évvel korábbinak. Az ExxonMobil harmadával, 5,13 milliárd dollárra kurtította meg beruházási keretét a negyedévben.

Rosszabb helyzetben van a sorozatban második negyedévében veszteségről – ezúttal 725 millió dolláros – beszámoló Chevron. A második legnagyobb amerikai olajcég egy éve még 2,6 milliárdos pluszban volt. Számukra is a kitermelés 1,46 milliárdos vesztesége okozta a legnagyobb problémát, de a finomításon elérhető haszonkulcs beszorulása is kedvezőtlenül érintette őket, nem is szólva arról, hogy az 54 milliárdos költséggel felépített ausztráliai LNG-állomásuk üzembe helyezése is hónapokat csúszik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.