Vlagyimir Putyin felvetette az orosz „koronaékszerek” egyikének, az állami Rosznyeftynek a részleges eladását. Az olajtársaság 19,5 százalékát kínálják fel Indiának és Kínának. A pakettért legkevesebb 11 milliárd dollárt kérnek, ami orosz privatizációs rekordot jelentene.
A vállalat Londonban jegyzett értékpapírjainak árfolyama a hír nyomán 8,3 százalékot erősödött, s az idén már 47 százalékkal értékelődött fel. A Rosznyefty piaci értéke jelenleg 54,4 milliárd dollár körül mozog. Alekszej Uljukajev gazdasági miniszter szerint az ügyletet még az idén le tudják zárni – írja a Bloomberg. Mindenesetre Putyin elnök már nyomatékosította, hogy „kell az a pénz”, hozzátéve, hogy olyan stratégiai befektetőt kell találniuk, amely nem fukarkodik.
A pekingi székhelyű CNPC szintén tanulmányozza a részesedésszerzést, de konkrét számításokat még nem végzett. Kína és Oroszország energetikai kapcsolata a szankciók bevezetése után egyre szorosabbá vált, a nyugatról kiszorított orosz olaj Kínában talált vevőre, s közös vezetékrendszerek kiépítése is napirenden van. Kína a Rosznyefty és más orosz energiatársaságok egyik legnagyobb hitelezője, az elmúlt tíz évben 100 milliárd dollárt meghaladó összeget utalt át számukra, igaz, ebben a szállítási előlegek is benne vannak. Indiával viszont egyelőre szerények az energetikai kapcsolatok, de erősödni fognak azáltal, hogy az ország – Kínát váltva – a globális növekedés centrumává válik. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) adatai szerint India az idén napi 4,2 millió hordó olajat fog felhasználni, ezzel megelőzi a 4,1 milliós mutatóval rendelkező Japánt. 2040-re még nagyobb lesz a különbség, addigra további hatmillió hordóval nő a felhasználásuk, míg Kínának csak 4,8 milliós pluszt jósol az IEA. Az orosz vonal a hétvégén egy 2 milliárd dollár értékű üzlettel máris erősödött: az Oil India, az Indian Oil Corp. és a Bharat PetroResources 24 százalékos részesedést vásárolt a Rosznyefty egyik olajmezejében, amelybe egyébként nemrég az ONGC is beszállt 15 százalék erejéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.