BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Petrodollárral tömné Putyin az államkasszát

Csökkentené az állami részesedést Vlagyimir Putyin a legnagyobb orosz olajtársaságban. A Rosznyeft-részvények eladásából származó pénz jól jönne az államkasszának.

Vlagyimir Putyin felvetette az orosz „koronaékszerek” egyikének, az állami Rosznyeftynek a részleges eladását. Az olajtársaság 19,5 százalékát kínálják fel Indiának és Kínának. A pakettért legkevesebb 11 milliárd dollárt kérnek, ami orosz privatizációs rekordot jelentene.

A vállalat Londonban jegyzett értékpapírjainak árfolyama a hír nyomán 8,3 százalékot erősödött, s az idén már 47 százalékkal értékelődött fel. A Rosznyefty piaci értéke jelenleg 54,4 milliárd dollár körül mozog. Alekszej Uljukajev gazdasági miniszter szerint az ügyletet még az idén le tudják zárni – írja a Bloomberg. Mindenesetre Putyin elnök már nyomatékosította, hogy „kell az a pénz”, hozzátéve, hogy olyan stratégiai befektetőt kell találniuk, amely nem fukarkodik.

Kreml-közeli források szerint az orosz–ukrán válság miatt bevezetett nemzetközi gazdasági szankciók és a piaci energiaárak összezuhanása miatt Putyinék bevételi forrásai beszűkültek, viszont az elnök két év múlva esedékes újraválasztásához szükség lesz közérzetjavító intézkedésekre, erre lenne jó a privatizációs bevétel. (Igaz, Putyin 2018-as győzelméhez valójában nem férhet sok kétség.) A hivatalos indoklás szerint a megnövekedett globális energiaigények kielégítéséhez lenne szükség a BRIC-országok – leszámítva Brazíliát – összefogására. Az Ázsia két legnépesebb és gazdaságilag élenjáró országával való együttműködés geopolitikailag is fontos szempont Moszkva számára, enyhíthetne a szíriai és az ukrán válság miatti elszigetelődésükön. A legnagyobb orosz olajtársaság – amelynek termelése az amerikai ExxonMobilét is meghaladja – az indiai–kínai partnerséggel ellensúlyozni tudná a brit BP befolyását, amely még 2013-ban jutott korábbi orosz olajipari befektetéseinek átadása fejében egy 18,5 százalékos Rosznyefty-részvénycsomaghoz. Vlagyimir Tyihomirov, a moszkvai BCS pénzügyi csoport közgazdásza szerint logikus lépés az oroszországi gazdasági kapcsolataikat szorosabbra fűzésében gondolkodó Indiát és Kínát bevonni a Rosznyeftybe. A két vevőjelölt egyaránt kifejezte érdeklődését, a múlt hét végi szentpétervári gazdasági fórumon részt vevő Dharmendra Pradhan indiai olajminiszter hangsúlyozta, hogy a hazájának Oil & Natural Gas Corp. (ONGC) nevű vállalata nem riválisa a Rosznyeftynek, emellett közös projekteket visz a kínai állami China National Petroleum Corp.-pal (CNPC). Ha e két cég együttműködése elmélyülne egy harmadikkal, vagyis az oroszokkal, az kívánatos és kiváló lenne – tette hozzá Pradhan.

A pekingi székhelyű CNPC szintén tanulmányozza a részesedésszerzést, de konkrét számításokat még nem végzett. Kína és Oroszország energetikai kapcsolata a szankciók bevezetése után egyre szorosabbá vált, a nyugatról kiszorított orosz olaj Kínában talált vevőre, s közös vezetékrendszerek kiépítése is napirenden van. Kína a Rosznyefty és más orosz energiatársaságok egyik legnagyobb hitelezője, az elmúlt tíz évben 100 milliárd dollárt meghaladó összeget utalt át számukra, igaz, ebben a szállítási előlegek is benne vannak. Indiával viszont egyelőre szerények az energetikai kapcsolatok, de erősödni fognak azáltal, hogy az ország – Kínát váltva – a globális növekedés centrumává válik. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) adatai szerint India az idén napi 4,2 millió hordó olajat fog felhasználni, ezzel megelőzi a 4,1 milliós mutatóval rendelkező Japánt. 2040-re még nagyobb lesz a különbség, addigra további hatmillió hordóval nő a felhasználásuk, míg Kínának csak 4,8 milliós pluszt jósol az IEA. Az orosz vonal a hétvégén egy 2 milliárd dollár értékű üzlettel máris erősödött: az Oil India, az Indian Oil Corp. és a Bharat PetroResources 24 százalékos részesedést vásárolt a Rosznyefty egyik olajmezejében, amelybe egyébként nemrég az ONGC is beszállt 15 százalék erejéig.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.