Százezerből megvan a jogsi
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságValamennyi magyarországi tavon évről évre növekszik a vitorlás kishajók száma. A tavaly év végi záróadatok szerint 8767 vitorlás kishajó volt magyar lobogó alatt – tájékoztatta a Világgazdaságot a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH). A hajók száma, ha kismértékben is, de folyamatosan gyarapodott, amíg ugyanis tavaly tehát csaknem 8800 vitorlást „jegyeztek”, addig például 2012-ben még csak 8407-et regisztráltak, a következő évben 8546-ra emelkedett a számuk, 2014-ben pedig tovább gyarapodott, 8615-re.
A regisztrált vitorlások döntő többsége a Balatonon fellelhető, a hatóság nem tudott pontos számot mondani, mert ezzel kapcsolatban nem vezetnek nyilvántartást, továbbá a vitorlások egy része mobilizálható, időlegesen hol egyik, hol másik vízterületen jelenik meg. Megközelítőleg 6800-7000 kishajó tartózkodik a Balatonon vagy annak közvetlen közelében. Nem minden hajó van vízen, körülbelül 200-300-at a parton tárolhatnak, és 1800-1900 kishajó lehet más vizeken a Velencei- és a Fertő tó, vagy a Tisza-tavon, illetve a tengereken).
Ahhoz viszont, hogy ezekkel a hajókkal kifuthassanak, vezetői engedélyt kell szereznie a „kapitánynak”. Az NKH adatai szerint jelenleg 35 képzőszerv rendelkezik kedvtelési célú vitorláskishajó-vezetői vizsgára felkészítő képzési engedéllyel. A tanfolyam ára képzőszervenként eltér, de egy kedvtelési célú vitorlásvezetői tanfolyam elméleti és gyakorlati képzése 80 ezer forint körül alakul. De ha valaki az elméleti tanfolyamot távoktatásban szeretné elvégezni, akkor az – tehát gyakorlati képzés nélkül – már 40 ezer forintból is megúszható.
A képzés és a vizsga is elméleti és gyakorlati elemekből tevődik össze: az elmélet, a hajózási szabályzat és a hajózási ismeretek – vitorlás kishajó elnevezésű elemekből tevődik össze. A gyakorlati vizsgán a vitorlás kishajó gyakorlati vezetésének ismeretéről kell számot adni.
A gépjárművezető-képzéshez hasonlóan itt is a hatósági vizsga zárja a tanfolyamot. Ennek már „központi” árai vannak. A vitorláskishajó-vezetői képesítés megszerzésének vizsgadíja 32 ezer forint, de amennyiben a jelentkező rendelkezik kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői engedéllyel, akkor a vizsgadíj 25 ezer (ebben az esetben hajózási szabályzatból nem kell vizsgázni). A vizsgadíjon felül a képesítőokmány kiállítási díja 13 forint – közölte lapunkkal az NKH.


