BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kockázatok nehezítik a felvásárlást

Politikai és versenyhatósági kockázatok szőtték át az idén a vállalatfelvásárlási piacot, ennek ellenére nem voltunk híján a nagy ügyleteknek.

Óvatosabbak lettek idén a fúziókkal a vállalatvezetők: a harmadik negyedévben szerte a világon összesen 753 milliárd dollárt ért el a bejelentett összeolvadások és felvásárlások (M&A) értéke a Thomson Reuters előzetes adatai szerint. Ez 27 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, és éppen a fele az eddigi rekordnak, a 2007 második negyedévében elért 1,41 milliárd dollárnak. Tavaly még egymást érték az egyezségek, idén azonban már aggódni kezdtek a vállalatvezetők az esetleges túlárazás miatt, az idő előrehaladtával pedig beütött a Brexit-hatás is. Az első kilenc hónap még valamivel kisebb visszaesést hozott, mint a harmadik negyedév: a Dealogic pénzügyi adatszolgáltató kedden közzétett jelentése szerint a globális M&A-volumen 22 százalékkal 2,55 ezer milliárd dollárra csökkent 2016. január–szeptemberben. Ezzel egy 2012 tartó növekedési trend tört meg az első kilenc havi forgalomban.

A vállalkozó kedvet rontó politikai tényezők között a Brexit mellett mindinkább megjelenik a vártnál viharosabb amerikai elnökválasztás is. A gazdaság felől nézve fontos lehet a Reuters szerint, hogy az S&P 500 indexben szereplő vállalatok árfolyam/nyereség aránya (p/e) a 2008-as válság óta a legmagasabb szinteken jár – vagyis kitolódik a megtérülés –, de a Fed kamatemelésével kapcsolatos bizonytalanság is érezteti hatását. Ráadásul sok országban egyre szigorúbban vizsgálják a hatóságok a fúziós terveket, nemcsak a verseny, hanem az adóelkerülés szempontjából is. (A 160 milliárd dolláros Pfizer–Allergan gyógyszeripari fúziót például az USA pénzügyminisztériumának közbelépése nyomán fújták le áprilisban.) Az eredmények szorításában élő vállalatvezetőknek azzal is számolniuk kell, hogy a jóváhagyás nagyon elhúzódhat: az Európai Bizottság például a héten kezdte újra vizsgálatát két, Európában is érdekelt amerikai vegyipari vállalat, a Dow Chemical és a DuPont 130 milliárd dolláros fúziója ügyében – szeptember elején adathiányra hivatkozva állították le –, és jövő február elejére ígérnek eredményt.

Magyarországon a Richter lépett nagyot

Magyarországon idén az első fél évben az M&A-ügyletek értéke megközelítette a 900 millió dollárt, ez 9 százalékkal több az egy évvel korábbinál – derül ki az EY közleményéből –, pedig a lezárt tranzakciók száma hattal 64-re csökkent. A legtöbb ügylet a feldolgozóiparra jutott (megelőzve az évekig vezető IT-szektort), a legnagyobb az volt, amelyben a Richter Gedeon 194 millió dollárért megvette a Finox Holdingot. Az IT-szektor kiemelkedő tranzakcióját az IBM hozta, amikor mintegy 130 millió dollárért megvásárolta a budapesti Ustreamet.

A „ki ne maradjunk valamiből” megfontolás azért még most is sok vezérigazgatót motivál – emlékeztetett a Reutersnek nyilatkozva a Bank of America M&A-főnöke. Ez erős motiváció például a gyógyszeriparban, ahol a vállalatok sokszor inkább magas prémiummal vásárolnak fel egy új termékkel rendelkező céget, ahelyett hogy drága és kockázatos fejlesztésekre költenének. Az eddigi legnagyobb idei ügyletben is olyan cég a vevő, amely a gyógyszeriparban is érdekelt, bár a tranzakció nem ezt érinti: a német Bayer 66 milliárd dollárt adott az amerikai Monsantóért – ez volt minden idők legnagyobb tisztán készpénzes felvásárlása –, amivel az agrárvegyipari üzletágát erősítette.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.