Szolidra sikerült az idei Fiac
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságIdén két magyar galéria is részt vett a világ egyik legfontosabb nemzetközi művészeti vásárán, a párizsi Fiacon. Az október 20–23. között megrendezett esemény nagyszámú látogatót vonzott, de az egy évvel ezelőtti terrortámadások nyomán érzékelhető volt az amerikai és az ázsiai gyűjtők távolmaradása, jóllehet a francia rendőrség kiemelten biztosította az összes helyszínt.
A távolmaradás nem jelenti azt, hogy az amerikai gyűjtő nem vásárol, legfeljebb nem személyesen és nem a vásár idején teszi – emelték ki a szervezők. A fontos tengerentúli múzeumok kurátorai, gyűjtemények, befektetési alapok tanácsadói jelen voltak; a Fiacon hagyományosan erős az intézményi jelenlét, a szakmai szereplők itt néznek körül új felfedezések, európai trendek után kutatva.
A szolid eladások okaként emlegették a másik fontos vásár, a londoni Frieze dátumát is: idén kilenc nap volt a különbség a két esemény között, ami kevés ahhoz, hogy mindkettőre ideutazzanak a tengerentúli gyűjtők, de sok ahhoz, hogy egybekössék őket. Mindenesetre a vásár zárójelentésében hangsúlyozta a nyilvánosság előtt is felvállalt amerikai vásárlásokat, megerősítve, hogy a tranzakciók folytatódnak. Az eladásokat idén a francia gyűjtők pörgették, akik rögtön a megnyitó VIP napján bevásároltak, helyi magángyűjteménybe került például millió euró feletti összegért a kínai sztár, Ai WeiWei két munkája.
A terjeszkedésre készülő Fiac új helyszínt is bekapcsolt: a Petit Palais-ban nagyméretű, kifejezetten múzeumi érdeklődésre számot tartó, monumentális munkákat mutattak be, többek közt Anish Kapoortól. (Az új helyszínek bevezetésére azért is szükség van, mert a fő szekciónak otthont adó Grand Palais felújítása 2020-ban megkezdődik, így kiesik a forgalomból.)
A magyar galériák a Rediscovery szekcióban szerepeltek, ahol olyan művészeket mutattak be, akiknek már van életművük, de nincsenek a nemzetközi műkereskedelem térképén, esetleg újrafelfedezésre várnak, újra fel kell építeni vagy frissíteni a művészeti brandjüket. A Kisterem Galéria Jovánovics György és Keserü Ilona munkáit vitte, az acb galéria pedig Tot Endrének szentelt egy solo show-t. Mindkét galéria vezetője hangsúlyozta: a fő szándék idén a művészek láthatóvá tétele, múzeumokba bejuttatása volt, nem kifejezetten a magángyűjtőket célozták meg. Ennek ellenére érkeztek privát érdeklődések, amelyek egyelőre a tárgyalási szakasznál tartanak, amellett, hogy sikerült prezentálniuk a fontos intézmények képviselőinek is.
Mindkét galéria fő profilja a hetvenes évek koncept művészete, ami még mindig fókuszban van, ez is segítette szereplésüket, noha a magyar művészet reprezentációjából hiányoznak az összefoglaló angol nyelvű feldolgozások, saját generációs művészettörténészek naprakész kutatásaival.


