BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rég nem látott számú engedélyt adtak ki tavaly

Egyszeri kiugrást vagy tartós konjunktúrát hoznak a lakáspiacot élénkítő kedvezmények? Egyelőre annyi biztos, hogy tavaly rekordszámú építési engedéllyel reagált a piac

Egy év alatt országosan 2,5-szeresére, Budapesten csaknem a háromszorosára nőtt a kiadott építési engedélyek száma – derül ki a KSH jelentéséből. A tavalyi 31 559-hez fogható mértékre 2008 óta nem volt példa. Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára egyenesen lakáspiaci fordulatról beszélt, arról, hogy a kormányzati intézkedések, vagyis a CSOK kiterjesztése és a lakásáfa csökkentése pillanatokon belül teljes mértékben kifejtheti hatását, és újra a válság előtti szintre ugorhatnak a számok.

Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője, Valkó Dávid pedig daruerdők gyors elterjedését vizionálta, jelezve, hogy a beruházóknak egy szűk évük van a projektek előkészítésére. Az 5 százalékos lakásáfa ugyanis csak 2019 végéig él, a lakóházakat még azt megelőzően kell felépíteni és az ingatlanokat értékesíteni.

Éppen ez a sietség látszik a megélénkült keresletre csak fáziskéséssel reagálni képes beruházók üzletpolitikáján. Az építési engedélyek számának megugrása mutatja, hogy biztosra akarnak menni, de majd csak azt építik meg, amire megvan a kapacitásuk, és ami megéri. Most mindkét szempont fontos, az építési költség egy éven belül 30 százalékkal emelkedett. Varga Dénes egykori kormányzati tanácsadó közgazdász, a tavaly nyáron megjelent és egyelőre meglehetősen pontosnak bizonyult Építési piaci prognózis 2017 szerzője a Világgazdaságnak elmondta: egyedül az építési engedélyek számának emelkedési trendjét becsülték igazán alá, de konjunktúrában ez mindig nagy mozgásteret takar. A válságot megelőző tíz évben például 133 ezer olyan lakás hiányzott végül a statisztikából, amelyekre megkérték az építési engedélyt, de azóta sem készültek el. Nagy eltérést mindig a vállalkozói lakásépítés produkál (ez most 39 százalékról 50 százalékra nőtt), a családi házak körében sosincs ekkora különbség a tervezett és a megvalósult mennyiség között.

2016-ban az előző évhez képest az épített lakások száma valamennyi településtípuson nőtt, az átlagosnál nagyobb mértékű volt az emelkedés a megyei jogú városokban (49 százalék) és Budapesten (44 százalék) – írta a KSH. Mindeközben a jelentős és egyre jelentősebb problémává váló területi egyenlőtlenségekre kormányszintű megoldást kell találni – figyelmeztet Varga Dénes. Ha elfeledkeznek a lakosság feléről, az nem csak szociális problémaként fog jelentkezni. Jó példa erre Nógrád megye, ahol 24 lakás épült egy év alatt, míg Győr-Moson-Sopronban több mint másfél ezer, és más régiókban is van ilyen végzetes leszakadással fenyegető elmaradás. A gazdaságélénkítés egyik remek eszköze a mindenkori kormányok számára a lakásépítés támogatása. Csakhogy a 2000–2009 közötti időszak hasonló, jó szándékkal elkövetett hibáiból most tanulni kellene, és nem beleszaladni ugyanabba a szakadékba, amely most meg a 2020 utáni lakásépítési piac lenullázódásával, az építési kedvezmények megszüntetése után a kereslet újbóli összeomlásával fenyeget – mondta.

Az égbe szökő lakásépítési számokat szakértők azzal árnyalják, hogy ha készül is a következő időszakban évente 15-20 ezer lakás, ennek a duplája kellene, hogy elkezdődhessen a leromlott lakásállomány tényleges megújulása. Nemrég az Ingatlan.com tette közzé azt a statisztikát, amely szerint az energiatanúsítványok alapján a hazai lakások alig 20 százaléka számít korszerűnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.