Cégvilág

Bérmegállapodás: óriási szakadék az ország egyes régiói között

Hatalmas szakadék tátong az ország egyes régióiban kötött bérmegállapodások mértéke között - olvasható a VDSZ közleményében.

Noha még javában folynak a 2017. évi bértárgyalások, az eddigi eredmények tükrében határozottan kirajzolódnak az ország egyes területei közötti különbségek. Míg a Dél-Alföldön átlagosan 12 százalékos emeléssel kalkulálhatnak a dolgozók, Észak-Magyarországon ennek kevesebb, mint a felét, minimálisnak mondható 5,5 százalékot alkudtak ki.

Kelet-nyugati irányban is megfigyelhetők komoly eltérések: a Dunántúl teljes területén 9 százalék körüli átlagot produkáltak a cégek, Közép-Magyarországon és az Észak-Alföldön már csupán 6,2, illetve 6,7 százalékkal kapnak idén magasabb jövedelmet a dolgozók.

Ahogy arról lapunk is beszámolt , novemberben megállapodott a kormány a szociális partnerekkel, a 15, a garantált bérminimum 25 százalékkal nő jövőre, a munkáltatói járulékok 5 százalékponttal csökkennek.

2018-ban a minimálbér újabb 8 százalékkal, a bérminimum 12 százalékkal nő és további 2 százalékponttal csökkennek a járulékok. Megállapodtak abban is, ha 2017 első 9 hónapjában a bruttó bérnövekedés meghaladja a 11 százalékot, akkor a kormány kezdeményezni fogja, hogy 2018. január elsejével további 0,5 százalékponttal csökkenjenek a munkáltatói járulékok. Összesen így 2018-ban 2,5 százalékkal csökkenhetnek a járulékok. A kormány vállalta azt is, hogy jövőre a társasági nyereségadó egységesen 9 százalékra csökken az eddigi 19 és 10 százalékról.

bérmegállapodás VDSZ garantált bérminimum fizetés
Kapcsolódó cikkek