BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alapozhatunk a nemzeti olajtársaság hazai termelésére

A Mol csoport szénhidrogénkútjai adják a hazai lakosság által felhasznált gáz ötödét és az olaj egytizedét. Ezzel a társaság Magyarország legnagyobb olaj- és gáztermelője.

A Mol csoport szénhidrogénkútjai adják a hazai lakosság által felhasznált gáz ötödét és az olaj egytizedét. Ezzel a társaság Magyarország legnagyobb olaj- és gáztermelője. E pozícióját – jogelődjein keresztül – olyan munkával alapozta meg, amelynek első gyümölcse 80 évvel ezelőtt ért be. Ekkor mélyítették le a Budafa-2-es nevű kutat a Zala megyei Budafapuszta mellett. Mivel Magyarországon e kút termelt elsőként kőolajat ipari méretekben, az ország ennek köszönhetően került fel a kőolajtermelés világtérképére is.

Forrás: MW

A kúton 1937. november 21-én indult be a termelés napi 10,3 ezer köbméter földgáz és 65 köbméter olaj felhozatalával. Hasonló sikert hozott a mezőn belüli következő nyolc fúrás is, így ezek termelésbe állításával már országos méretben is gazdaságossá vált az olajtermelés. Ennek nagysága a Magyar Ásványolaj Szövetség összefoglalója szerint 1939-ben 114 ezer, 1940-ben 253 ezer, 1941-ben 422 ezer, 1942-ben 668 ezer tonnát tett ki. Az 1943-ban elért 842 ezer tonnás mennyiség révén Magyarország olajból önellátóvá vált. A következő, 1944-es év azonban ideiglenes visszaesést hozott, mert a II. világháborús bombázások komoly károkat okoztak a dél-zalai kőolajmezőkben is.

A Mol (jogelődje) számára nemzetközi mércével is jelentős mérföldkő volt az algyői mező 1965-ös, majd a Szeged környéki olajtermelés hatvanas évek végén történt beindítása. Ma ez a térség adja a Mol hazai kőolajtermelésének mintegy felét, és e térségből származik a hazai szénhidrogén-termelés közel harmada.

E felfedezésekre alapozva az 1970-es években az országban látványos iparfejlesztési elképzelések fogalmazódtak meg: 1980-ra 24 millió tonna kőolaj feldolgozását irányozták elő, az ezredforduló tá­jára pedig ennek még a két és félszeresét sem zárták ki. Ezek az elképzelések azonban utóbb túlzottan ambiciózusnak bizonyultak.

2013 óta a Mol Nyrt. – meglévő kutatási területei mellé – 10 területre szerzett szénhidrogén-koncessziós jogot és írt alá koncessziós szerződést a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal, többek között Szeged térségében. A társaság reméli, hogy ezen területek megkutatásával és kiaknázásával lassíthatja országos termelésének csökkenését, amelynek ütemét évi 5 százalék alatt kívánja tartani.

A Mol a legutoljára szerzett, hat blokkra vonatkozó koncessziós területein is megkezdi tevékenységét. A 2014-ben aláírt koncessziós megállapodás révén belépne a geotermikus energia piacára is: többéves, bő 3,1 milliárd forintos programot indított Jászberény közelében. A Mol csoport olaj- és gáztermelésének alakulása, e területen indított beruházásainak nagysága függ a tevékenység gazdaságosságát befolyásoló tényezőktől. Így például a 2015-ös nagy olajáresések idején – más olajtermelő vállalatokhoz hasonlóan – a Mol Magyarország felülvizsgálta projektterveit, és későbbre halasztotta azokat, amelyektől nem remélt biztos megtérülést. Folyamatos mérlegelésre készteti, hogy mezői lassú apadása csak pótlólagos beruházásokkal fékezhető.

Többletráfordítást – emellett különleges technológiát – igényel a társaságtól a nem hagyományos szerkezetben lévő szénhidrogén kinyerése. Az Észak-Amerikában palagázboom néven ismertté vált termelésfelfuttatást azonban nem másolhatja le, mert az érintett magyarországi készletek nem palában és nem is a felszín viszonylagos közelében, hanem több kilométer mélyen, így nagyobb hőmérsékleten és magasabb nyomás alatt találhatók. A Mol a Derecskei-árokban 2012 óta nem hagyományos szerkezetből nyer ki gázt. Mivel stratégiájának is része az ilyen szénhidrogénnel kapcsolatos kutatás és termelés, folyamatosan keresi a hazai és a nemzetközi lehetőségeket.

A Mol belföldi termelése továbbra is stabil alapokat biztosít a magyarországi energiaellátáshoz. Összesen 236 bányatelken aktív, és közel ezer termelő kutat üzemeltet. A Mol csoport kutatásának és termelésének továbbra is kulcsterülete Magyarország.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.