BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötven év után megszólal a Zeneakadémia orgonája

Több mint fél évszázada hallhatta utoljára a közönség a Zeneakadémia különleges orgonájának játékát – most felújított állapotban újra a helyére került a hangszer. Az orgonát, amelyen 1967 óta nem játszottak, most egy ünnepi koncert keretében avatják fel október 22-én, Liszt Ferenc születésnapján. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora a távirati irodának elmondta: a hangszer a karlsruhei Voit & Söhne cég műhelyében készült, együtt épült a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri épületével, és a ház ünnepélyes átadásakor játszottak rajta először 1907. május 15-én.

A világon mindössze három ilyen orgona létezik, és a Zeneakadémiáé hazánk elsőként épült koncerttermi orgonája, amely egyben az építők legnagyobb hangszere is volt.

Az orgonát 1967-ben lebontották, részeit a Fővárosi Művészi Kézműves Vállalat udvarán, egy hullámpalából készített ideiglenes raktárban helyezték el. Azután részeit felosztották, és templomi hangszerekbe építették be, néhány darab vidékre is került. A szállítások és bontások során számos síp megsérült, szélládák, szerkezeti elemek és regiszterek semmisültek meg. A 4 manuállal és 74 regiszterrel készített orgona felújítása a kormány 800 millió forintos támogatásával valósult meg mintegy tíz év alatt – mondta el Vigh Andrea. A szakemberek mindent elkövettek azért, hogy a sípokat újra összegyűjtsék. Ez azért volt fontos, mert az ötvözetet, amelyből a sípok eredetileg készültek, ma már nem tudják pontosan ugyanúgy előállítani. A sípok jelentős részét sikerült megtalálni és összegyűjteni, így elindulhatott a rekonstrukció. A rektor kiemelte: a kutatómunkának köszönhetően az orgonát az eredeti elképzeléseknek megfelelően és pontosan az eredeti állapotába állították vissza, figyelembe véve a terem belsőépítészetét is. Megtartották az orgonakarzaton az átjárható hidat is.

A bemutatkozó esten négy mű szólal meg hol zenekar, hol pedig énekkar kíséretében. Liszt, Kodály, valamint Richard Strauss és Max Reger műve mellett a hangversenyen egy kortárs alkotás is elhangzik, az orgonista-zeneszerző Szathmáry Zsigmond erre az alkalomra írt szimfonikus orgonaversenye. Az újjáépített orgonát az ünnepi hangversenyen Fassang László, Pálúr János, Ruppert István és Szabó Balázs szólaltatja meg a Zeneakadémia Alma Mater Kórusa és Szimfonikus Zenekara közreműködésével, Madaras Gergely és Somos Csaba vezényletével.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.