Az elmúlt tíz év leggyorsabb ütemű bérletidíj-emelkedését hozó 2018-ashoz hasonlóan erős évre számít a logisztikai ingatlanok piacán a Prologis magyarországi ügyvezető igazgatója, Kemenes László. Mint kiemelte: immár szerte Európában tart a bérleti díjak növekedése, miután negatív rekordot döntött az üresedési ráta a fokozódó kereslet nyomán. Kelet-Közép-Európában 94,8 százalék, Magyarországon 99,8 százalék az ipari parkok kihasználtsági mutatója. A bérleti díjak tavaly a 2017. évi volumen kétszeresével, átlagosan 5 százalékkal emelkedtek, és nominálértékben Európában elérték az évi 65 eurós négyzetméterenkénti szintet. A piaci árak idén újabb 5 százalékkal emelkedhetnek. A Magyarországon piacvezető Prologis idén 10,8 ezer négyzetméter spekulatív fejlesztésbe kezd a saját tulajdonú budapesti Harbor Parkban, ez a piaci szereplők által Budapesten és környékén bejelentett projektek volumenének az egytizedét teszi ki.
A Prologis 4,2 millió négyzetméternyi kelet-közép-európai ipariingatlan-portfóliójából 590 ezer négyzetméter van Magyarországon, ennek negyedét érintette tavaly valamilyen típusú megállapodás. A 144 ezer négyzetméternyi területet érintő bérleti szerződésből a legnagyobb arányt, 109 ezer négyzetmétert a megújítások tették ki, az új területet érintő bérleti szerződések 32 ezer négyzetmétert öleltek fel, és 2,2 ezer négyzetméterre született rövid távú, legfeljebb 12 hónapra szóló megállapodás. A társaság tavaly egy 44 ezer négyzetméteres épületet és 63 hektár földterületet vásárolt Magyarországon, miközben a cégcsoport globálisan 1,5 millió négyzetmétert érintő ingatlaneladása négy magyarországi épületet és két, összességében 39 hektáros telket foglalt magában. Céges szinten az idei év legfontosabb változása a fix üzemeltetési költség beépítése lesz a bérleti szerződésekbe, ennek révén megszabadulhatnak a több hónapos költségelszámolás folyamatától, bérlőik pedig állandó költségekkel tervezhetnek évekre előre. A többlet-energiafogyasztás költségét a Prologis állja, ugyanakkor élvezi a költségmegtakarítás hozadékát is, a kettő együtt céges szinten kiegyenlítődhet – ismertette az európai szintű módosítás lényegét az ügyvezető. Az ellátási lánc költségösszetevői közül a bérleti díj már csak mindössze 5 százalékot tesz ki, ennek akár a 15-20 százalékát is meg tudják takarítani a cégek a szállítási vagy munkaerőköltség egyetlen százalékának lefaragásával. Ezért is nő a városközponthoz közeli raktárak iránti kereslet szerte a világon, ilyen ingatlanokból Magyarországon egyelőre rendkívül kevés van.
Magyarországon
az elmúlt évben
99,8
százalékos kihasználtsággal működtek az ipari parkok
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.