Cégvilág

Érzi Budapest a kínaiak hiányát

Több száz kínai turista nem érkezik meg a magyar fővárosba, miután Kínában a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében leállították a csoportos kiutaztatásokat.

Budapesten 430 ezer vendégéjszakát, a teljes vendégforgalom 5-6 százalékát adták tavaly január és november között a kínai turisták, akiknek a többsége csoportosan, több európai országot érintő körutazásra befizetve érkezik meg Budapestre – összegezte kérdésünkre a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Flesch Tamás a koronavírus által potenciálisan érintett piac nagyságát. Magyarország és a közép-európai régió egyik legnagyobb kínai beutaztató társasága, az EETS igazgatója, Lázár Judit a Világgazdaságnak elmondta: egyelőre 20 százalékos lemondásnál tartanak a következő, nagyjából két hétre, ami magyar viszonylatban körülbelül háromszáz kínai utas elmaradását jelenti. Az Európában már úton lévő kínai turistacsoportok nem indulnak haza, ők a járvány kitörése előtt keltek útra. A többiek, akik például az EETS közreműködésével érkeztek volna meg Budapestre és más európai fővárosokba, visszakapják a teljes részvételi díjat. Lázár Judit, aki a Magyar Beutaztatók Szövetségének elnöke is, kiemelte, hogy a kínai turizmusban érdekelt magyar partnerek mindegyike részéről fokozott rugalmasságot tapasztalnak, és a vendégfogadók is a helyzet mielőbbi rendeződésében érdekeltek.

Jelenleg csak a kínai turistákról beszélünk, mindenki bizonytalan a jövőt illetően, a következő napok történései sorsdöntők lesznek. Ha sikerül a járványt megfékezni, akkor turisztikai szempontból egy kevésbé forgalmas időszakot érint a visszaesés, a kínai utazási szezon ugyanis csak később, áprilisban, májusban kezdődik. „Az érvágás nagy lehet, a kínaiak ugyanis nemcsak a szállodák vendégforgalmához, hanem a helyi éttermek és üzletek bevételéhez is számottevően hozzájárulnak” – emelte ki Flesch Tamás.

A Budapest Airport folyamatosan kapcsolatban van a légitársaságok regionális irodáival, de a koronavírussal kapcsolatos légitársasági intézkedésekről egyelőre nem kaptak tájékoztatást – közölte a Világgazdasággal a Liszt Ferenc repülőteret üzemeltető társaság. Arról, hogy az elmúlt napokban bejelentett és megnyitott új, közvetlen kínai destinációk esetében az utazási korlátozások miatt esetleg módosítani kell a járatokat üzemeltető légitársaságok és a Budapest Airport közötti szerződéseket, a társaság arra hivatkozva nem adott tájékoztatást, hogy a megállapodások részletei üzleti titoknak minősülnek. Ferihegyre egyébként tavaly 103 ezer utas érkezett közvetlen kínai légi járattal. Ez a teljes, a reptérre Kínából érkező utasok 55 százaléka.

Minden magyar kórház felkészült az új koronavírusos betegek fogadására – jelentette ki Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere. A betegek elkülönítésére a budapesti Szent László Kórházat jelölték ki. „Magyarországon jelenleg új koronavírusos beteg nincs, de nem zárható ki a behurcolás” – erről Müller Cecília tiszti főorvos beszélt. Kifejezetten a koronavírus ellen még nincs védőoltás, de számos kutatás zajlik. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa elmondta: ennek a koronavírusnak – a korábbiakkal összehasonlítva – jóval alacsonyabb, 1-2 százalék a halálozási rátája.

Szijjártó Péter külgazdaság és külügyminiszter a Világgazdaságnak elmondta, nyolc magyar állampolgárról tudnak, akik Hupej tartomány területén tartózkodik, velük felvették a kapcsolatot. Heten kérték a külügyminisztérium segítségét, hogy a lezárt tartományt elhagyhassák. „Franciaországtól szóbeli ígéretet kaptunk, hogy amint megadják nekik a berepülési engedélyt, akkor a magyar állampolgárok kiutaztatásában is segítenek” – nyilatkozta.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium hétfő este Kína Hupej tartományát felvette az utazásra nem javasolt területek közé. Lengyel Márk, az Európai Utazási Biztosító Zrt. (EUB) elnök-vezérigazgatója ennek kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy mostantól az utasbiztosítási szerződések feltételei szerint a biztosító nem vállalja a kockázatot: azaz ha az utas még nem utazott el, de tervezi, érvényes utasbiztosítást már nem köthet. Azon ügyfelek esetében viszont, akik már a listára való felvétel előtt is a helyszínen tartózkodtak, a biztosítók kockázatvállalása fennáll. Az EUB elnök-vezérigazgatója azt mondja, nem tudnak arról, hogy ügyfelük tartózkodna az érintett területen. Lengyel Márk ugyanakkor hozzátette: annak dacára, hogy a biztosítók és assistance szolgáltató partnereik próbálnak mindent megtenni, a helyi korlátozó intézkedések gyakorlatilag lehetetlenné teszik a segítségnyújtást. A karantén miatt a biztosítók lényegében nem tudják teljesíteni az ellátásszervezést vagy épp a hazaszállítást.

A szakember arra is figyelmeztetett, hogy az útlemondási biztosítások feltételei szerint nem biztosítási esemény a minisztérium rendelkezése, így erre hivatkozva a biztosító nem téríti meg az utazás árát. Ilyen esetekben a hatályos kormányrendelet az utazást szervező iroda kötelességévé teszi, hogy az utazók számára az eredetivel azonos vagy magasabb értékű helyettesítő szolgáltatást ajánljon. Ha erre nincs mód, vagy az utas a helyettesítő szolgáltatást nem fogadja el, az utazásszervező köteles a teljes befizetett díjat azonnal visszafizetni.

turizmus Budapest koronavírus visszaesés
Ezek is érdekelhetik