A járványhelyzet miatt bezárt edzőtermek két hete kezdtek újranyitni, de több terem az elmúlt hónapokban is folyamatosan működött. „A kormány sokáig várt annak a pontosításával, hogy az edzőtermek mint az egészségmegőrzés céljából végzett mozgások helyszínei hogyan tarthatnak nyitva, és csak áprilisban erősítette meg az operatív törzs, hogy milyen egészségügyi óvintézkedések mellett működhetnek. A legtöbbet mégis bezárták az egészségügyi veszély miatt” – mondta a Világgazdaságnak Dechert Áron, a Magyarországi Edzőtermek Országos Szövetségének (Medzosz) elnöke. Tapasztalatai szerint a budapesti és a megyeszékhelyeken működő nagy termek és hálózatok pénzügyi stabilitását nem zavarta meg visszafordíthatatlanul a járványhelyzet, a kisebb vidéki termekét azonban igen. Az utóbbiak közül többet végleg bezártak, de szerencsére nem ez az általános.
A járványhelyzetből már néhány hetes távlatban is profitálhatnak a testmozgással foglalkozó vállalkozások, mivel az elmúlt hónapokban több fórumon kiemelt figyelmet kapott az egészség és az egészségvédelem. A szakemberek soha nem látott mértékben kezdtek online edzéseket tartani, és egyre többen kaptak kedvet a részvételhez, akik később új vendégként jelenhetnek meg a termekben. Mivel bevonásukra a lakosság egészsége és a piac szempontjából is nagy szükség lenne, a szövetség már egyeztet egy több száz millió forintos pályázatról, amely az edzőtermeket és a testmozgással foglalkozó vállalkozásokat támogatná az új ügyfelek megszerzésében.
A Magyarországon működő 1500-2000 edzőterem és sportlétesítmény (ebbe beletartoznak a jóga- és a squashklubok is) adatbázisa most készül. Az edzőtermek nagyjából 80 százaléka bérelt, a bérlők többsége meg tudott állapodni a bérbeadóval kedvezményesebb árról a járványhelyzet idejére. A nehéz hetekben főként a munkavállalók szabadságolásával csökkentették a veszteségeket.
Az edzőtermek több mint 90 százalékában a termek saját gépei használhatók, a lízinget azért választják kevesen, mert a gépek ára egy-három év alatt megtérül. A 2000-es évek eleje óta népszerűsödő hazai edzőtermek száma mára majdnem megduplázódott. Budapest és a megyeszékhelyek piaca lassan már telítődik, míg az országban nagyok a helyi különbségek. A Medzosz elnöke szerint innovációval, új rendszerekkel és új mozgásformákkal még több embert lehetne rábírni a testmozgásra, a jelenlegi felhasználói kör igényeit azonban zömében kiszolgálják a termek. Felmérések szerint Budapesten a lakosság 70 százaléka mozog, bár nem mindenki rendszeresen. Az országos arány 50 százalék körüli, tehát van növekedési lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.