Cégvilág

Sikeres volt a megújuló energiaforrásokat támogató tender

A beruházások segítségével tovább bővülhet a naperőmű-kapacitás, összesen évente 343 GWh villamosenergia-mennyiség előállítása valósulhat meg.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) sikeresen zárta le a megújuló energiaforrások felhasználásával történő villamosenergia-termelés támogatását célzó METÁR-tendert. A hivatal elnöke a pályázat eredményeiről szólva azt mondta: a támogatott beruházások segítségével tovább bővülhet a környezetbarát naperőmű-kapacitás, összesen évente 343 GWh villamosenergia-mennyiség előállítása valósulhat meg megújuló forrásból – írja a MEKH közleményében.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal kihirdette a 2020. július 15-én kiírt második METÁR-tender eredményét.

A pályázaton gazdálkodó szervezetek és önkormányzatok indulhattak, melyek vállalták, hogy új beruházás révén létesítenek megújuló erőművet, vagy meglévő erőművüket az eredeti beruházási érték 50 százalékát meghaladó mértékben fejlesztik.

Horváth Péter János a MEKH elnöke a pályázat fő számait ismertetve elmondta: a kiírás sikerességét az alapvető számok is jelzik.

A pályázatra összesen 257 ajánlat érkezett, melyek közül 36 nyert támogatást.

Az indulók 2145 GWh-ra igényeltek támogatást a kiosztható 390 GWh-val szemben. A támogatott beruházások segítségével tovább bővülhet a környezetbarát naperőmű-kapacitás, összesen évente 343 GWh villamosenergia-mennyiség előállítása valósulhat meg megújuló forrásból – mondta Horváth Péter.

(Illusztráció) Fotó: Shutterstock

Az eredmények alapján valamennyi nyertes pályázat naperőmű megvalósítására vonatkozott, összesen 210 MW teljesítménnyel. A MEKH becslése szerint a nyertes pályázatok mintegy 70 milliárd forint új beruházást indukálnak, és az általuk megtermelt villamos energia mintegy 160 ezer háztartás igényét tudja fedezni.

  • A kis támogatási kategóriában (0,301 MW – 0,99 MW) 30 nyertes pályázó (25 MW) jut támogatáshoz összesen 75 millió Ft/év értékben.
  • A nagy támogatási kategóriában (1 MW – 49,99 MW) 6 nyertes pályázat (185 MW) született, melyekre az előzetesen becsült támogatási igény 0 Ft/év.
  • Az ajánlati árak a járványhelyzet és a forint árfolyamának gyengülése ellenére is igen kedvezőek, a nagy kategóriában a villamos energia nagykereskedelmi piaci árához közeliek voltak. A nyertes projektek a pályázati kiírásban meghatározott 26,70 Ft/kWh támogatási korlátnál és az előző, 2019-es pályázati nyertes áraknál lényegesen alacsonyabb ajánlati árakat adtak be – írja a MEKH.

    A kis támogatási kategóriában az átlagos nyertes ajánlati ár 22,35 Ft/kWh, míg a nagy támogatási kategóriában 17,22 Ft/kWh, a két kategóriára együttesen pedig 17,82 Ft/kWh volt.

    A kedvező ajánlatoknak és az erős versenynek köszönhetően a 2019-es pályázathoz viszonyítva 23 százalékos, míg a korábbi hatósági árhoz viszonyítva 47 százalékos árcsökkenést sikerült átlagosan elérni.

    A nyertes pályázóknak a nyertessé nyilvánító határozat kézhezvételét követő 30 napon belül le kell tenniük a beruházási költség 5 százalékát kitevő teljesítési biztosítékot. Az új erőműegységeknek a határozat kézhezvételét követő három éven belül kell kereskedelmi üzembe állniuk – írja a közlemény.

    támogatás napenergia tender Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH)
    Kapcsolódó cikkek